YAŞANTI PAYLAŞIM MERKEZİ

 
 

            2015-2016 FAALİYET RAPORU

1)GİRİŞ

2015’nın ardından bir yılı daha geride bırakırken geriye dönüp ‘neler yaptık’ diye sorguladığımızda, çalışmalarımıza birlikte devam ettiğimiz üyelerimiz, gönüllülerimiz ve dostlarımızla birçok sosyal ve kültürel faaliyet gerçekleştiğimizi ve önemli başarılar elde ettiğimizi görüyoruz.   Bu faaliyetlerimizi her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Faaliyet Raporu’ olarak yayınlıyoruz.

HEDEFİMİZ: Yaşantı Paylaşım Merkezi Gençlik Vakfı olarak geleceğin tutarlı, özgüvenli ve kimliği ile barışık yetişkinleri için güven dolu bir ortamı hazır bulundurmak.

AMACIMIZ: Gelişmekte olan ülkemizin gençlerini, kültür-sanat ve insani değerlerle donatarak geleceğe hazırlamak.

2)YAŞANTI PAYLAŞIM MERKEZİ GENÇLİK VAKFI

KURUCUMUZ A.Belkıs Güneş

ÜYELERİMİZ

2015-2016 ders yılında toplam 7 öğrenci vakfımızın imkanlarından yararlanmıştır(4 kız, 3 erkek). Bu yıl Ankara Üniversitesi’nden beş, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden bir ve Yıldırım Beyazıt Üniversite’sinden bir olmak üzere 7 üyemiz ve faaliyetlerimize gönüllü olarak katılanlar ve mezun öğrencilerle çalışmalarımızı sürdürdük.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ (5 ÜYE):

Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi (1)

İletişim Fakültesi (2)

Siyasal Bilgiler Fakültesi (1)

Sağlık Bilimleri Fakültesi (1)

ODTÜ   (1 ÜYE):

Mühendislik Fakültesi (1)

YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ ( 1 ÜYE):

İşletme Fakültesi (1)

  3)YAŞANTI PAYLAŞIM MERKEZİ GENÇLİK VAKFI FAALİYETLERİ

1-VAKIFLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR

Merkezimiz her yıl olduğu gibi bu ders yılında da resmi tatiller ve Pazar günleri dışındaki günler sabah 10.00 akşam 18.00 arası hizmet verdi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da bütün üyelerimizin katılımıyla büyük bir yılbaşı partisi düzenledik. Bu seneki yeni yıl hediyemiz Sait Faik Abasıyanık’ın eserleri oldu.

Eylül, Şubat ve Mayıs aylarında genel toplantılar düzenledik ve çalışmalarımızla ilgili değerlendirmeler yaptık. Yıl içerisinde de ara ara küçük toplantılar yapıp bilgi alışverişinde bulunduk.

Aramıza yeni katılan öğrencilerimiz için yeni dosyalar hazırladık ve eski öğrencilerimizin dosyalarını güncelledik.

 Yıl içerisinde tutulan gelir gider defterimiz sayesinde gerekli harcamalarımızı hesaplayıp rapor haline getirdik.

Bozulan bilgisayarlarımızı el birliğiyle tamir ettik daha hızlı çalışması için yeni programlar yükledik.

Yeni ders yılımız için önemli kararlar alacağımız toplantı günlerimizi ve değerli insanlarla yapacağımız söyleşilerimizin tarihlerini belirledik.

Geçmiş yıllara ait tamamladığımız Gönüllü Torun, Bildiklerimi Öğretiyorum, Ülkemi Gezerek Tanıyorum, Üniversite Hazırlık Çalışması, İngilizce Destek Programı, Kütüphane Düzenleme Çalışmalarımızla ilgili bilgileri dosyalar haline getirip arşivledik.

Önceki yıllara ait tamamladığımız çalışmalarımızı değerlendirip, gelecek yıllara nasıl aktarabileceğimizi tartıştık.

Kütüphane programı güncellendi. Kombi bakımı ve genel temizlik yapıldı. Yeni bir yazıcı alındı.

Ankara’daki üniversitelerin rektörlerine vakıfı tanıtan iletiler atıldı. Devlet Tiyatro ve Opera Müdürlükleri’ne mektuplar gönderildi.

2-GÖNÜLLÜ TORUN PROJEMİZ

2005 yılından bu yana birçok değerli büyüğümüze gönüllü torun olduk ve onlarla gündemdeki konuları, ilişkileri, geçmişi paylaştık. Onlar sayesinde geçmiş yaşantıları canlı kaynaklardan dinledik ve öğrendik. Bu yıl da bir değerli büyüğümüzün gönüllü torunu olmaya devam ettik. Ayın belli dönemlerinde gruplar halinde sevgili Emine Tali’yi ziyaret ettik.

3-BİLDİKLERİMİ ÖĞRETİYORUM PROJEMİZ

Üniversiteli üyelerimiz, iki 12. sınıf, üniversiteye hazırlanan öğrenci olmak üzere toplamda 12 lise ve ortaöğretim öğrencimiz ile çalışmalarını sürdürdü. Üniversiteli gönüllülerimizin yardımı ile 2 üniversite hazırlık öğrencimiz yoğun bir şekilde sınava hazırlandılar. Bu yıl öğrencilerimiz üniversiteli oldular.

4-CUMARTESİ OKULU

Ortaöğretim ve lise düzeyindeki öğrencilerimizin kompozisyon yazmalarını ve düzenli günlük tutmalarını sağlayıp, her hafta onları kontrol ederek Türkçelerinin gelişmesini ve yazma becerilerinin gün yüzüne çıkmasını, sevinerek gözlemledik. Matematik konusundaki önyargılarının yıkılmasına elimizden geldiğince destek olduk. Kelime oyunu dersleriyle ve beşer dakikalık kısa bilgilerle genel kültür konusunda destek olduk. Gazete ve küpürler okutarak gündem hakkında fikir sahibi olmalarını destekledik. Ve sertifika töreni ile bu dönemi de sonlandırdık.

5-ÜLKEMİ GEZEREK TANIYORUM

Ülkemi Gezerek Tanıyorum çalışmamız kapsamında 23 Ekim 2015 – 25 Ekim 2015 tarihleri arasında gezimize   Gerede, Devrek, Bartın üzerinden Amasra’yı keşfettik. Devrek’de verdiğimiz molada bastonun tarihini ve nasıl nasıl yapıldığını bu işe gönül vermiş ustalardan öğrendik. Maalesef müze tadilatta idi, göremedik ama Amasra Kalesi, Kemere Köprüsü, Tavşan Adası, Ağlayan Ağaç, Mendirek, Galla Pazarı’nı gezdikten sonra biz de biraz Amasra’lı olup, geceyi Bartın’da sevgili mezunumuz Hülya Usta ve ailesinin misafiri olarak geçirdik. Vazgeçilemez tüm d eğerlerimizin sağlam temeller üzerinde yaşatıldığı bu evdeki güvenli ve huzurlu uykunun ve hava henüz aydınlanmadan, sevgi ile hazırlanan kahvaltının ardından Sinop’a doğru yola çıktık.
Sisli, yağmurlu, zorlu yolları aşıp Sinop’a ulaştığımızda sevgili mezunumuz Gülay Çoban bizleri karşıladı. Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzelerini gezdik. Bir çok değerli şair ve yazarımızın düşünce suçlusu olarak tutulduğu Sinop Cezaevinde, terkedilmiş, bomboş ve buz gibi soğuk koğuşlarda Karadeniz’in sesine kulak verdik. Geceyi Medrese Pervanesi çarşısını gezdikten sonra inanılmaz bir lezzet; cevizli mantı ile tamamlayıp sevgili Gülay’ın Sinop’u ve Karadeniz’i en tepeden gören sevimli evinde geceyi onun konuğu olarak geçirdik. 2008 yılında mezun ettiğimiz Gülay ve vakfımızın 2015 yılı öğrencileri Figen, Nazlı ve Tahir sanki yıllardır tanışıyorlarmış gibi kaynaştılar, deneyimlerini paylaştılar, Gülay’ı dikkatle dinleyip iş yaşamına ait bilgilendiler. Taşköprü, Kastamonu, Ilgaz ve Çankırı’yı da dönüş yolunda gözlemleyip salimen Ankara’ya döndük…

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı bu yıl Amasya'da kutladık.19 Mayıs 2016’da   Ankara’dan hareket ettik. Amasya’ya vardıktan sonra   Pirler Parkı’nda kısa bir mola verip sırasıyla Tıp Müzesi’ni, Minyatür Amasya Müzesi’ni, Sultan II. Beyazıt Camii ve II. Beyazıt Külliyesi’ni, Amasya Müzesi’ni, Amasya Kalesi’ni, Hazeranlar Konağı’nı,   Hatuniye Camii’ni, Madenüs Köprüsü’nü,   Kral Kaya Mezarları’nı ziyaret ettik.

6-KÜLTÜR GEZİLERİMİZ

7 Kasım 2015 günü değerli ilimiz Hatay’ı tanımak ve lezzetlerinin tadına varmak için Hatay Günleri’ne gittik. 13 Kasım 2015 Anıtkabir’i ziyaret ettik. 22 Kasım 2015 Pazar günü Ulus, 1. ve 2. Meclisler, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara Kalesi, Rahmi Koç Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi gezimizi Hamamönünde çay içerek noktaladık. 4 Aralık 2015 Pul Müzesi'ne gittik. 16 Mart 2016 Çarşamba günü 1958 yılında kurulan Ankara'nın en köklü eğitim kurumlarından Olgunlaşma Enstitüsü'nün değerli yöneticileri ve eğitmenleri ile birlikteydik.

7- SÖYLEŞİLER

21 Kasım 2015 günü değerli ressam Cevdet Kocaman ile 'Neden Sanat...' hakkında söyleşi yaptık.

19 Aralık 2015’te   Ürolog Doktor sayın Enis Kervancıoğlu bizlerle oldu.

8-KÜLTÜR-SANAT
2 Ekim 2015 Cuma günü Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin düzenlediği 2015 Yılın Basın Fotoğrafları ödül törenindeydik. 20-27 Şubat ve 5 Mart 2016 günleri değerli gazeteci Mehmet Kaya iletişim, medya, medya izleme (medya okur yazarlığı) hakkında bilgi sağlanması ve haber yazma tekniklerinin kazandırılması, kitle iletişim araçları vurgulanarak iletişim teorileri,medya ve medya organları konularında özel ders aldık. 10 Ocak 2016 sevgili mezunlarımız   ile Ankara Kitap Fuarı'nda buluşup kitapların dünyasında hasret giderdik. 9 Mayıs 2016 Pazartesi günü Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetler Günü resepsiyonuna katıldık.

a)Sergi

15 Eylül 2015 günü dünyayı renkleri ve emeği ile güzelleştirmeğe uğraşan değerli ressam Cevdet Kocaman'ın sergi açılışına katıldık.   3 Ekim 2015 Cumartesi günü   Cer Modern'de Amerikalı fotoğraf sanatçısı Steve Mc Curry'nin   fotoğraf sergisindeydik. 3 Mart 2016 Perşembe gününü sevgili Don Kişot ile geçirdik.  

b) Tiyatro

21 Şubat 2016 günü Altındağ Tiyatrosu'nda 'Kuaförde Bir Gün' isimli oyunu izledik. 22 Mart 2016 Salı günü Şinasi Sahnesi'nde İspanyol yazar Jordi Galceran'ın kaleme aldığı Grönholm Metodu'nu izledik. 15 Nisan 2016 Cuma günü Ankara Sanat Tiyatrosu'nda Dario Fo'nun 'Tesadüfen Kadın' isimli eserini izlerken bir döneme de tanıklık ettik.

c) Sinema

15 Ekim 2015 günü sinemadaydık. Woody Allen'ın 'Mantıksız Adam' isimli filmini izledik. 9 Kasım 2015 günü 6.Çağdaş İtalyan Filmleri Haftası kapsamında 'Tanrının Merhameti'   adlı filmi izledik. 7 Aralık 2015 izlediğimiz, Tom Hanks'in başrolünde olduğu Casuslar Köprüsü isimli filmi izledik. 3 Mart 2016 Perşembe günü Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Erden Kıral'ın yönettiği ve Ferit Edgü'nün romanından uyarlanan 1983 yapımı 'Hakkari'de Bir Mevsim' isimli filimi izledik. 3 Mayıs 2016 Salı günü M.Kenan Aybastı'nın yönettiği 'Yolculuk' filimini izledik.

d)Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası

27 Kasım 2015, değerli şef Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasından Muammer Sun, Miroslav Kultişev ve Franz Liszt' eserlerini dinledik. 27 Kasım 2015, Liszt'in notalarını piyano ile seslendiren genç piyanist Miroslav Kultişev'in ve Jean Sibelius'un eserlerini seslendiren orkestrayı dinlemeye gittik.

d) Opera- Bale

5 Aralık 2015 Cinderalla balesini Modern Dans Topluluğu'nu izledik. 27 Şubat 2016 günü Çingene Baron Operetini izlerken Johan Strauss'un müziği ile ruhumuzu dinlendirdik. 20 Nisan 2016 Çarşamba günü ölümsüz sanatçı Frida'nın biricik yaşamını modern dansın büyüsüne kapılarak izledik.

9-KÜTÜPHANE

Daha düzenli bir kullanım adına kitaplarımızı kaydettik ve kütüphanemizi uzun uğraşlar sonucunda düzenledik. Kitaplarımız güneşten solmasınlar diye kütüphanemizin perdelerini takıp yaza hazırladık. Kadir Erdoğan tarafından değiştirilen sistem sayesinde, önceden yazar ismi ve basım yılına göre sıralanan kitaplarımız isimlerine göre etiketlenip yerlerine yerleştirildi. Kütüphane programı için resimli kullanım kılavuzu ve yeni ödünç kitap alma defteri yaptık. Kitaplarımızı silip özenle bakımını yaptık.

Desteklerimiz:

Her zaman yanımızda olan, destekleyen sevgili Ayhan Köksal, Attila Aşut, Serpil Saraç, Şükran Ulusoy Öztuğut, Saadet Yazıcıoğlu, Nergis Pekcan Erünal, Deniz Pekcan, Birsen Samur, Mehmet Kaya, Leyla Dağlı, Nurdan Mısırlıoğlu’na sonsuz teşekkürler…

Ve her dönem başında elleri ile hazırladıkları yiyecekleri sevgi ile vakfımıza yollayan annelere de minnettarız.  

 

  2014-2015 FAALİYET RAPORU

2014-2015 FAALİYET RAPORU
1)GİRİŞ
2015’in ardından… Bir yılı daha geride bırakırken geriye dönüp ‘neler yaptık’ diye sorguladığımızda, çalışmalarımıza birlikte devam ettiğimiz üyelerimiz, gönüllülerimiz ve dostlarımızla birçok sosyal ve kültürel faaliyet gerçekleştiğimizi ve önemli başarılar elde ettiğimizi görüyoruz ve bu faaliyetlerimizi her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Faaliyet Raporu’ olarak yayınlıyoruz. HEDEFİMİZ Yaşantı Paylaşım Merkezi Gençlik Vakfı olarak hedefimiz geleceğin tutarlı, özgüvenli ve kimliği ile barışık yetişkinleri için güven dolu bir ortamı hazır bulundurmak. AMACIMIZ: Kalkınmış bir ülkenin gençlerini, kültür-sanat ve insani değerlerle donatarak geleceğe hazırlamak.
2)YAŞANTI PAYLAŞIM MERKEZİ GENÇLİK VAKFI DÜZENİ
KURUCUMUZ A.Belkıs Güneş
ÜYELERİMİZ 2014-2015 ders yılında toplam 12 öğrenci vakfımızın imkanlarından yararlanmıştır. (6 kız, 6 erkek) Bu yıl Ankara Üniversitesi’nden sekiz, Hacettepe Üniversitesi’nden bir ve Gazi Üniversite’sinden üç olmak üzere 10 üyemiz ve faaliyetlerimize gönüllü olarak katılan gönüllü ve mezun öğrencilerle çalışmalarımızı sürdürdük.
ANKARA ÜNİVERSİTESİ (8 ÜYE):
Psikoloji(4)
Amerikan Dili ve Edebiyatı (1)
Bulgar Dili ve Edebiyatı (1)
İletişim Fakültesi (2)
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (1 ÜYE):
Eczacılık (1)
GAZİ ÜNİVERSİTESİ ( 3 ÜYE):
Zihin Engelliler Öğretmenliği (1)
Matematik öğretmenliği (1)
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (1)
3)YAŞANTI PAYLAŞIM MERKEZİ GENÇLİK VAKFI FAALİYETLERİ
1-VAKIFLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR
Merkezimiz her yıl olduğu gibi bu ders yılında da resmi tatiller ve Pazar günleri dışındaki günler sabah 10.00 akşam 18.00 arası hizmet verdi.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da bütün üyelerimizin katılımıyla büyük bir yılbaşı partisi düzenledik. Bu seneki yeni yıl hediyemiz ‘Küçük Prens’ isimli kitap oldu.
Eylül, Şubat ve Mayıs aylarında genel toplantılar düzenledik ve çalışmalarımızla ilgili değerlendirmeler yaptık. Yıl içerisinde de ara ara küçük toplantılar yapıp bilgi alışverişinde bulunduk.
Aramıza yeni katılan öğrencilerimiz için yeni dosyalar hazırladık ve eski öğrencilerimizin dosyalarını güncelledik.
 Yıl içerisinde tutulan gelir gider defterimiz sayesinde gerekli harcamalarımızı hesaplayıp rapor haline getirdik.
Bozulan bilgisayarlarımızı el birliğiyle tamir ettik daha hızlı çalışması için yeni programlar yükledik.
Yeni ders yılımız için önemli kararlar alacağımız toplantı günlerimizi ve değerli insanlarla yapacağımız söyleşilerimizin tarihlerini belirledik.
Geçmiş yıllara ait tamamladığımız Gönüllü Torun, Bildiklerimi Öğretiyorum, Ülkemi Gezerek Tanıyorum, Üniversite Hazırlık Çalışması, İngilizce Destek Programı, Kütüphane Düzenleme Çalışmalarımızla ilgili bilgileri dosyalar haline getirip arşivledik.
Önceki yıllara ait tamamladığımız çalışmalarımızı değerlendirip, gelecek yıllara nasıl aktarabileceğimizi tartıştık.
Ankara Üniversitesi öğrencileri Tahir Bingöl ve Mehmet Yıldız’ın katkılarıyla vakfımızı tanıtan ‘Hayatın Paylaşım Merkezi’ isimli belgeseli hazırladık.
A.Belkıs Güneş tarafından TRT Ankara Radyosu, Radyo 1 de ZAMANE isimli gençlik programında vakıfımızı tanıttık. Kütüphane programı güncellendi. Kombi bakımı ve genel temizlik yapıldı. Yeni bir yazıcı alındı.
Ankara’daki üniversitelerin rektörlerine vakıfı tanıtan iletiler atıldı.
2-GÖNÜLLÜ TORUN PROJEMİZ
2005 yılından bu yana birçok değerli büyüğümüze gönüllü torun olduk ve onlarla gündemdeki konuları, ilişkileri, geçmişi paylaştık. Onlar sayesinde geçmiş yaşantıları canlı kaynaklardan dinledik ve öğrendik. Bu yıl bir değerli büyüğümüzün gönüllü torunu olduk. Ayın belli dönemlerinde gruplar halinde sevgili Emine Tali’yi ziyaret ettik.
3-BİLDİKLERİMİ ÖĞRETİYORUM PROJEMİZ
Üniversiteli üyelerimiz, dört 12. sınıf, üniversiteye hazırlanan öğrenci olmak üzere toplamda 12 ortaöğretim öğrencimiz ile çalışmalarını sürdürdü. Üniversiteli gönüllülerimizin yardımı ile 4 üniversite hazırlık öğrencimiz yoğun bir şekilde sınava hazırlandılar. Bu yıl öğrencilerimiz üniversiteli oldular. Merkezimizdeki üniversite öğrencilerine sevgili Funda Sakallıoğlu İngilizce konuşma dersi verdi ve bu çalışmanın sonucunda güzel bir başarı elde ettik. 50 yaş üstü ve YGS-LYS sınavlarına hazırlanan bir yetişkine destekte bulunduk. AIESEC ile yapılan çalışmamız çerçevesinde gelen 3 yabancı öğrenci ile Türkçe dersi yapıldı.
4-CUMARTESİ OKULU
Ortaöğretim ve lise düzeyindeki öğrencilerimizin kompozisyon yazmalarını ve düzenli günlük tutmalarını sağlayıp, her hafta onları kontrol ederek Türkçelerinin gelişmesini ve yazma becerilerinin gün yüzüne çıkmasını sevinerek gözlemledik. Matematik konusundaki önyargılarının yıkılmasına elimizden geldiğince destek olduk. Kelime oyunu dersleriyle genel kültür konusunda destek olduk. Gazete ve küpürler okutarak gündem hakkında fikir sahibi olmalarını destekledik.
5-ÜLKEMİ GEZEREK TANIYORUM
12.12.2014-14.12.2014 günleri İstanbul’daydık. Sevgili mezunumuz Şükran Tokmak ve değerli eşi Murat Tokmak ile Sabancı Müzesi davetlisi olarak 'Miro'nun Kadınlar Yıldızlar ve Kuşlar' temalı sergisini, Tanzimat Türk Ressamları Sergisini ve Sabancı Köşkü yaşam alanlarını, hat koleksiyonlarini, el yazması Kur'anları keyifle inceledik. Sonra Panorama Müzesi, Sultan Ahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı ve Gülhane Parkını ziyaret ettik. İstiklal Caddesi'nde de keyifli bir zaman geçirdik. Haziran 2015 tarihinde değerli öğrencimiz Hülya Usta Gaziantep'i tanıdı. Sevgili mezunlarımız Yakup Evin ve Seher Gürdil Yılmaz ile tanışıp onlara konuk oldu ve karış karış Gaziantep'i gezerek suyundan içip yemeklerini tadarak o da biraz Antepli oldu.
6-KÜLTÜR GEZİLERİMİZ
Keyifli geziler gerçekleştireceğimiz ülkemizin güzel yerleri için araştırmalar yaptık ve kapsamlı bir gezi bir gezi dosyası hazırladık. Ankara gezimiz sayesinde Ankara’da bir Ankaralının bile henüz görmediği yerleri görme fırsatı bulduk.
7-SÖYLEŞİLER
18 Ekim 2014 günü sayın Mehmet Kaya'nın özenli anlatımı ile dünya ve ülkemiz gündemini anlamaya çalıştık. 22 Kasım 2014 günü Klinik Psikolog Harika Özel bizleri Psikodrama ile tanıştırdı. Çok keyifli çalışmanın ardından kendimizi tanıma yolunda bir adım daha attık. 29 Kasım 2014 günü sayın Haluk Çakırer bizlere toplum kurallarını anlattı. 16 Mayıs 2015 günü değerli Türk Dili ve Edebiyatı hocaları Gökhan Reyhanoğulları ve Bilal Güzel ile şiir denizinin derinliklerine daldık.
8-KÜLTÜR-SANAT
a)Sergi
10 Ekim 2014 günü Galeri Kara’da ‘Çini Sergisi’ndeydik. 17 Ekim 2014 günü değerli ressam Cevdet Kocaman'ın sergi açılışına katıldık. 1 Kasım 2014 günü Ankara'nın en köklü sanat kurumlarından Siyah Beyaz'da değerli heykeltraş Arzum Onan'ın taş, toprak,demir,bronz,kaynak ve ahşapla yarattığı heykelleri gördük. 1 Kasım 2014 günü İdil İlkin'in Geoid adını verdiği sergideydik. 15 Kasım 2014 günü Cer Modern'de Osman Dinç'in evrenin geometrik heykellerini gördük. Daha sonra Polonya tarihine ve yaşamına bir pencere açan afiş sergisini ve Polonyalı ressamların eserlerini de görsel dağarcığımıza katma fırsatı bulduk. 21 Şubat 2015 günü ATO Congresium’da düzenlenen kitap fuarında birçok değerli yazarı, gazeteciyi, kitaplarını imzalamak için orada bulunan bilim insanlarını ve siyasetçileri gördük ve hatta bazıları ile tanışma fırsatı bulduk. 13 Mart 2015 günü Çağdaş Sanat Fuarı'nı gezdik. 20 Mart 2015 günü Cer Modern'de Nuri Bilge Ceylan'ın fotoğraf sergisini gezdik. 23 Mart 2015 günü Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde ''Ellerin Büyüsü'' sergisini gezdik. 15 Mayıs 2015 günü 19.yy-20.yy Osmanlı İmparatorluğu Mücadele Sergisi'ndeydik... 15 Mayıs 2015 Cuma günü değerli sanatçı Zeki Müren'in doğumundan ölümüne yaşamını izlediğimiz sergiyi gezdik
b) Tiyatro
25 Ekim 2014 günü ‘Kırmızı, Siyah ve Cahil’ isimli oyuna gidildi. 23 Kasım 2014 günü Ankara Altındağ Tiyatrosu'nda sergilenen tek kişilik ‘Shirley Valentine’ isimli eseri izledik. 24 Aralık 2014 günü 'Koku' romanının yazarı Patrick Süskind'in kaleme aldığı ve değerli aktör Olcay Kavuzlu'nun başarı ile canlandırdığı 'Kontrabas' isimli oyunu izledik. 28 Şubat 2015 günü Altındağ Tiyatrosu'nda 'Kuaförde 1 Gün' isimli eseri izledik. 14 Mart 2015 günü Çağdaş Sahne'de August Strindberg'in yazdığı 'Alacaklılar' isimli oyunu izledik. 27 Mart 2015 günü Aziz Nesin tarafından yazılan "Selamün Kavlen Karakolu" isimli oyunu izledik. 19 Nisan 2015 günü Şinasi Sahne'sinde 'Ramiz ile Jülide' isimli oyunu izledik. 26 Nisan 2015 günü Ankara Sanat Tiyatrosu'nda "Beş Para Etmez Varyete" yi izledik. 10 Mayıs 2015 günü Akün Sahnesi'nde 'Shakespeare Zorda' isimli oyunu izledik.
c) Sinema
Pek Yakında, Intersteller, 8 Saniye isimli filmlere hep birlikte gittik. 26 Mart 2015 günü psikolog sevgili Harika Özel ile "The Commitments" isimli filmi izledik. 30 Nisan 2015 günü sevgili Harika Özel ile 'LEON' isimli filmi izledik. 14 Mayıs 2015 günü sevgili Harika Özel ile 'Truman Show' isimli filmi izledik. 16 Mayıs 2015 günü 'Dol Teyzenin Hayaleti' isimli filmi izledik. 24 Haziran 2015 günü sevgili öğrencilerimiz Tahir Bingöl ve Mehmet Yıldız'ın vakfımızla ilgili hazırladığı belgeseli izledik.
d)Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası
23 Ekim 2014 ve 24 Ekim 2014 günleri Birleşmiş milletler günü kapsamında Şef Stefano Mazzoleni yönetiminde, Mendelssohn'un "İtalyan" senfonisini ve Nino Rota'nın filim müziklerini dinledik. 7 Kasım 2014 günü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Atatürk'ü Anma Konserindeydik. 6 Mart 2015 gecesi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde değerli sanatçı Gülsin Onay'ın piyanosunu ve büyülü müziğini dinledik. 8 Mayıs 2015 günü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'ndan filim müzikleri dinledik...
Ayrıca: 9 Kasım 2014 günü Modern Dans Topluluğu'nca sergilenen ‘Yanlışların Suçu’ isimli gösteriyi izledik.
9-KÜTÜPHANE
Daha düzenli bir kullanım adına kitaplarımızı kaydettik ve kütüphanemizi uzun uğraşlar sonucunda düzenledik. Kitaplarımız güneşten solmasınlar diye kütüphanemizin perdelerini takıp yaza hazırladık. Kadir Erdoğan tarafından değiştirilen sistem sayesinde, önceden yazar ismi ve basım yılına göre sıralanan kitaplarımız isimlerine göre etiketlenip yerlerine yerleştirildi. Kütüphane programı için resimli kullanım kılavuzu ve yeni ödünç kitap alma defteri yaptık. Kitaplarımızı silip özenle bakımını yaptık.
2014-2015 Ders Yılının ardından sevgili Hülya Usta ve Mehmet Yıldız'ın mezuniyet törenlerine katılmak ve aileleri ile tanışmak bizleri çok mutlu etti.

Desteklerimiz: Bu ders yılında da bizlere desteklerini sürdüren sayın Saadet Yazıcıoğlu'na, Ayhan Köksal'a, Şükran Ulusoy Öztuğut'a, Nazende Ulusoy'a, Nergis Pekcan Erunal'a, Saniye Gökdağ'a, Hüriye Hasbakkal'a, Serpi Saraç'a, Mehmet Kaya'ya, Zeynep Yazıcıoğlu'na, Ebru Subaşı'na, Gülcan Gürbüz'e, Cevdet Kocaman'a, Attila Aşut'a, Coşkun Kartal'a, Birsen Samur'a, Şengül Cihan'a sonsuz teşekkürler...

Ayrıca her dönem başında elleri ile hazırladıkları yiyecekleri sevgi ile vakfımıza yollayan annelere de minnettarız.
 
 
2013-2014 FAALİYET RAPORU

1)GİRİŞ

2014’ün ardından…

Bir yılı daha geride bırakırken geriye dönüp ‘neler yaptık’ diye sorguladığımızda, çalışmalarımıza birlikte devam ettiğimiz üyelerimiz, gönüllülerimiz ve dostlarımızla birçok sosyal ve kültürel faaliyet gerçekleştiğimizi ve önemli başarılar elde ettiğimizi görüyoruz ve bu faaliyetlerimizi her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Faaliyet Raporu’ olarak yayınlıyoruz.

HEDEFİMİZ

Yaşantı Paylaşım Merkezi Gençlik Vakfı olarak hedefimiz geleceğin tutarlı, özgüvenli ve kimliği ile barışık yetişkinleri için güven dolu bir ortamı hazır bulundurmak.

AMACIMIZ:

Kalkınmış bir ülkenin gençlerini, kültür-sanat ve insani değerlerle donatarak geleceğe hazırlamak.

2)YAŞANTI PAYLAŞIM MERKEZİ GENÇLİK VAKFI DÜZENİ

KURUCUMUZ

A.Belkıs Güneş

ÜYELERİMİZ

2013-2014 ders yılında toplam 10 öğrenci vakfımızın imkanlarından yararlanmıştır. (6 kız, 4 erkek)

Bu yıl Ankara Üniversitesi’nden dört, Gazi Üniversitesi’nden beş olmak üzere dokuz üyemiz ve faaliyetlerimize gönüllü olarak katılan gönüllü ve mezun öğrencilerle çalışmalarımızı sürdürdük.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ (4 ÜYE):

Psikoloji(2)

Alman Dili ve Edebiyatı (1)

İngiliz Dili ve Edebiyatı (1)

GAZİ ÜNİVERSİTESİ (5 ÜYE):

Zihinsel Engelliler Öğretmenliği (3)

Maliye (1)

İktisat(1)

 

3)YAŞANTI PAYLAŞIM MERKEZİ GENÇLİK VAKFI FAALİYETLERİ

   1-VAKIFLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR

Vakfımız her yıl olduğu gibi bu ders yılında da resmi tatiller ve Pazar günleri dışındaki günler sabah 10.00 akşam 18.00 arası hizmet verdi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da bütün üyelerimizin katılımıyla büyük bir yılbaşı partisi düzenledik. Bu seneki yeni yıl hediyemiz ‘Orhan Veli-Bütün Şiirler’ isimli kitap oldu.

Eylül, Şubat ve Mayıs aylarında genel toplantılar düzenledik ve çalışmalarımızla ilgili değerlendirmeler yaptık. Yıl içerisinde de ara ara küçük toplantılar yapıp bilgi alışverişinde bulunduk.

Resmi sitemiz, Facebook ve Twitter adreslerimizi düzenledik.

Gazi Üniversitesinde mezunlarımızdan Furkan Genç vakfımızın tanıtımını yaptı.

Yıllık gıda ve temizlik malzemeleri alışverişi yapıldı.

Vakfımızda bulunan müzik gereçlerini tasnif ettik.

Doğal gaz sayacımızın pilini değiştirdik.

TTNET ile sınırsız iki yıllık internet anlaşması yapıldı.

Vakfımızda geçirdiğimiz güze zamanları geleceğe taşımak için vakıf albümü oluşturduk.

Yıllık değerlendirme raporunu hazırladık.

  2-BİLDİKLERİMİ ÖĞRETİYORUM ÇALIŞMAMIZ

Ekim ayından yarıyıl tatiline kadar Handan Aydın ile ‘İşaret Dili’ dersleri gerçekleştirildi.

Yetişkin Eğitimi çerçevesinde bir yetişkinimize vakfımız üyelerince, en temel olan, okuma ve okuduğunu anlama eğitimi ile başlayarak sözel ve sayısal alanda destek olduk.

Sayın İlker Dalğar ile 1-8-15 Mart 2014   Cumartesi günleri saat 14.00-15.30 saatleri arası geçmişten günümüze fotoğrafın serüvenini yaşadık. Ve bu serüvende sadece fotoğraf karelerinde değil, o karenin arkasında da yer aldık. Boş kutulardan fotoğraf makineleri yapıp iğne deliğinden kareler yakaladık.

Kurucumuz A.Belkıs Güneş, İngilizce öğrenmek isteyenlere engin bilgileriyle yol gösterici oldu.

  3-CUMARTESİ OKULUMUZ

Açılış toplantımızda kararlaştırdığımız üzere Cumartesi Okulu için görev listesini hazırlayıp Cumartesi Okulu hazırlıklarına başladık.

Her yıl olduğu gibi ortaöğretim ve lise düzeyindeki öğrencilerimizin düzenli günlük tutmalarını sağlayıp, her hafta onları kontrol ederek Türkçelerinin gelişmesini ve yazma becerilerinin gün yüzüne çıkmasını sevinerek gözlemledik, matematiği sevmeleri, satranç öğrenmeleri konusunda onlara destek verdik.

Ayrıca; beraber çeşitli öğretici filmler izleyerek gelişimlerine katkıda bulunduk.

   4- ÜLKEMİ GEZEREK TANIYORUM

Ülkemi gezerek tanıyorum çalışması kapsamında sevgili üyemiz Ezgi Rezzakioğlu İstanbul’a giderek mezunlarımız ve aynı zamanda vakfımızın oradaki temsilcisi olan Şükran Tüy’ün misafiri oldu.

    5-KÜLTÜR GEZİLERİMİZ

Keyifli geziler gerçekleştireceğimiz ülkemizin güzel yerleri için araştırmalar yaptık ve kapsamlı bir gezi bir gezi dosyası hazırladık.

16 Mart 2014’te düzenlediğimiz Ankara gezimiz sayesinde Ankara’da bir Ankaralının bile henüz görmediği yerleri görme fırsatı bulduk.

İsmet İnönü ve ailesinin geçmişte yaşadığı, halen de kızının yaşamakta olduğu Pembe Köşk’ü 10 Mayıs 2014 tarihinde   ziyaret ettik.

19 Mayıs 2014’te sevgili Birol Abakay’ın daveti ile Gölbaşındaki evine giderek güzel ve eğlenceli bir piknik geçirdik.

  6-SÖYLEŞİLER

5 Ekim 2013’te sevgili üyemiz Ebru Konyar Erasmus deneyimlerini düzenlediğimiz söyleşide bizlerle paylaştı.

2 Kasım 2013’te Bahadır Toprak ile İlkyardım söyleşisi yapıldı.

7 Aralık 2013 Cumartesi günü gazeteci Mehmet Kaya ile Medya ve Ekonomi söyleşisi gerçekleştirildi.

19 Nisan 2014 Cumartesi günü 11.00’de Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Sayın Melike Şentürk ile Cinsel Sağlık söyleşisi gerçekleştirildi.

24 Mayıs 2014 Cumartesi 14.00’da Sevcihan Tümer ile Rüyalarımız adlı söyleşiyi yaptık.

Gazi Üniversitesi öğretim görevlisi Nilüfer Altun ile Özel Eğitim hakkında söyleşi yaptık.

Gazi Üniversitesi Basın Yayın Bölümünden gelen arkadaşlarla gazete haberi için ufak bir söyleşi gerçekleştirdik ve fotoğraflar çekildik.

Birinci dönem boyunca Kapı 7 adlı söyleşilere büyük bir istek ve heyecanla vakıf olarak katıldık.
Öğrencilerimiz, T.E.D Üniversitesi'nde görev yapan destekçimiz sayın Leyla Dağlı tarafından belli aralıklarla ağırlanarak bu üniversiteyi tanıma fırsatı buldular

  7-KÜLTÜR VE SANAT

a)Sergi

3 Kasım 2013 Pazar günü Devlet Resim Heykel Müzesi’ni gezdik.

4 Kasım 2013 Pazartesi günü Galeri Kara’da düzenlenen Osman Merttopçuoğlu'nun fotoğraf sergisine gittik.

22 Şubat 2014 Cumartesi günü Ozan Sağdıç’ın resim sergisinde keyifli zaman geçirme fırsatı bulduk.

20 Nisan 2014 Pazar günü MTA Tabiat Tarihi Müzesini gezdik, geçmişten bugüne dünyamızın değişimlerini, zenginliklerini gördük.

23 Kasım 2013 Cumartesi günü Cern Modern’e giderek Munch-Warhol sergisini gezdik.Sergide değişik baskı teknikleriyle karşılaştık, hepsini ilgili ve meraklı bir şekilde inceledik.

30 Kasım 2013 Cumartesi günü Ptt Pul Müzesini sevgili mezunumuz Halil Esgin rehberliğinde büyük bir keyif içerisinde gezdik.

Cevdet kocaman’ın resim sergisini gezip Cevdet Kocaman ile keyifli bir sohbet ettik.

b)Tiyatro

10 Kasım 2013 Pazar günü büyük bir istek ve heyecanla izlediğimiz Nalınlar adlı tiyatro eserine gittik.

8 Aralık 2013 Pazar günü Devlet Tiyatroları Cüneyt Göker Sahnesinde Taziye adlı eseri izledik.

9 Mart 2014 Pazar günü bir yazarın eserini oluştururken yaşadıklarından kesitler sunan Aklımdaki Kadınlar adlı tiyatro oyununa gittik.

5 Nisan 2014 Cumartesi günü Anton Çehov’un eseri olan Vanya Dayı adlı tiyatro eserine gittik.

10 Mayıs 2014 te Küçük Tiyatro Sahnesinde Kuğunun Şarkısı ‘’Bir Evlenme Teklifi’’ adlı tiyatroya gittik.

c)Sinema

Benim Dünyam, Düğün Dernek, Kemerlerinizi Bağlayın, Bırakmak İstiyorum, İtirazım Var, Başkanların Hizmetkarı, Budapeşte Oteli, Behzat Ç. Ankara Yanıyor filmlerine birlikte izleme fırsatı bulduk.

Ayrıca:

Yıllardır severek takip ettiğimiz Cumhuriyet Senfoni Orkestrası’ndan Bakır Çalgılar Beşlisi ve daha bir çok konserleri keyifle dinledik.

3 Kasım 2013 Pazar günü Operet Sahnesi’nde gerçekleşen Fantastik müzikaline katıldık.

1 Aralık 2013’te Arşın Mal Alan adlı operete katıldık.

29 Mart 2014 Cumartesi günü Sanatın İfadesi adlı modern dans gösterisine büyük bir keyifle katıldık.

10 Nisan 2014 Perşembe günü Copelia adlı bale gösterisine katıldık. Balet ve balerinleri büyük bir hayranlıkla izledik.

12 Nisan 2014 Cumartesi vakfımızda düzenlediğimiz ‘Vize Arası Mutlu Ol Molası’ adlı müzikli bir eğlence düzenledik.

15-22   Nisan 2014 tarihleri arasında MEB Şura Salonunda düzenlenen bir çok klasik müzik konserine katıldık.

20 Mayıs 2014 Salı günü Bir Tenör Aranıyor adlı eğlenceli bir müzikale katıldık.

 8- KÜTÜPHANE

Kadir Erdoğan tarafından bilgisayarlarımıza yeni kütüphane programı yüklendi.

Yeni kütüphane programına kütüphanede bulunan bütün kitaplar kaydedildi.

Kütüphane programının kullanma kılavuzu görsellerle desteklenerek hazırlanmıştır.

9-ARAŞTIMALARIMIZ

Şeyda Dellaloğlu’nun koordinatörlüğünde Yurttan Sesler ve Sokaktan Sesler araştırmalarımızı gerçekleştirdik.

Vakıf üyelerimiz olarak öncelikle Ankara’da bulunan üniversitelerin yürüttüğü araştırmaları inceledik ve dosyaladık.

DESTEKLERİMİZ:

Sevgili Birsen Samur, Ayhan Köksal, Funda Sakallıoğlu, Nergis Pekcan Erünal, Leyla Dağlı, Gülcan Karbuz Gürbüz, Şükran Ulusoy Öztuğul, Uğur Yürük, Saadet Haydaroğlu, Şule Ulusoy Öncel’e katkılarından dolayı   teşekkür ederiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
YAŞANTI PAY LAŞIM MERKEZİ GENÇLİK VAKFI 2012-2013 FAALİYET RAPORU

1)GİRİŞ

2013’nin ardından…

Bir yılı daha geride bırakırken geriye dönüp ‘neler yaptık’ diye sorguladığımızda, çalışmalarımıza birlikte devam ettiğimiz üyelerimiz, gönüllülerimiz ve dostlarımızla birçok sosyal ve kültürel faaliyet gerçekleştirdiğimizi ve önemli başarılar elde ettiğimizi görüyoruz ve bu faaliyetlerimizi her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Faaliyet Raporu’ adı altında yayınlıyoruz.

HEDEFİMİZ

Yaşantı Paylaşım Merkezi Gençlik Vakfı olarak hedefimiz geleceğin tutarlı, özgüvenli ve kimliği ile barışık yetişkinleri için güven dolu bir ortamı hazır bulundurmak.

GÖREVİMİZ

Kalkınmış bir ülkenin gençlerini, kültür-sanat ve insani değerlerle donatarak geleceğe hazırlamak.

2)YAŞANTI PAYLAŞIM MERKEZİ GENÇLİK VAKFI ORGANİZASYON ŞEMASI

KURUCUMUZ

A.Belkıs Güneş

ÜYELERİMİZ

 • 212-2013 ders yılında toplam 15 öğrenci vakfımızın imkanlarından yararlanmıştır. (10 kız, 5 erkek)
 • Bu yıl Ankara Üniversitesi’nden altı, Gazi Üniversitesi’nden sekiz ve biri üniversite hazırlık aşamasında olmak üzere toplamda on beş üyemizle çalışmalarımızı sürdürdük.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ (6 ÜYE):

 • Alman Dili ve Edebiyatı (2)
 • İngiliz Dili ve Edebiyatı (2)
 • Matematik Bölümü (1)
 • Türk Dili ve Edebiyatı(1)

GAZİ ÜNİVERSİTESİ (8 ÜYE):

 • Zihinsel Engelliler Öğretmenliği (1)
 • İngilizce Öğretmenliği (1)
 • İngiliz Dili ve Edebiyatı (1)
 • Ekonometri (2)
 • Maliye (1)
 • Bilgisayar Öğretmenliği (1)
 • Metal Öğretmenliği (1)
 • Üniversite Hazırlık (1)

3)YAŞANTI PAYLAŞIM MERKEZİ GENÇLİK VAKFI FAALİYETLERİ

1-VAKIFLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR

 • Merkezimiz her yıl olduğu gibi bu ders yılında da resmi tatiller ve Pazar günleri dışındaki günler sabah 10.00 akşam 18.00 arası hizmet verdi.
 • 26 Nisan 2012 Perşembe günü Yaşantı Paylaşım Merkezi Gençlik Vakfı'nın ilk aşaması olan vakıf senedimizin noter tarafından onaylanması ile vakıflaşma çalışmamızın en önemli adımını attık.
 • 6 Mart 2013 tarihinde Resmi Gazetede Vakıf oluşumuz yayınlandı.
 • Her yıl olduğu gibi bu yıl da bütün üyelerimizin katılımıyla büyük bir yılbaşı partisi düzenledik. Bu seneki yeni yıl hediyemiz ‘Beyaz Zambaklar Ülkesinde’ isimli kitap oldu.
 • Eylül, Şubat ve Mayıs aylarında genel toplantılar düzenledik ve çalışmalarımızla ilgili değerlendirmeler yaptık. Yıl içerisinde de ara ara küçük toplantılar yapıp bilgi alışverişinde bulunduk.
 • Resmi sitemizi yeniledik ve vakıf senedimizi, basında yayınlanan haberlerimizi yeni bölümler halinde ekledik.
 • Önceki yıllara ait geri bildirimlerimizi dosyalar haline geribildirim yazdığımız kişilere ilettik.
 • Mutfak dolaplarımızı daha kullanışlı hale getirmek amacıyla düzenledik.
 • Aramıza yeni katılan öğrencilerimiz için yeni dosyalar hazırladık ve eski öğrencilerimizin dosyalarını güncelledik.
 • Yıl içerisinde tutulan gelir gider defterimiz sayesinde gerekli harcamalarımızı hesaplayıp rapor haline getirdik.
 • Bozulan bilgisayarlarımızı el birliğiyle tamir ettik daha hızlı çalışması için yeni programlar yükledik.
 • Yeni ders yılımız için önemli kararlar alacağımız toplantı günlerimizi ve değerli insanlarla yapacağımız söyleşilerimizin tarihlerini belirledik.
 • Geçmiş yıllara ait tamamladığımız gönüllü torun, bildiklerimi öğretiyorum, ülkemi gezerek tanıyorum, üniversite hazırlık kursu, İngilizce destek programı, kütüphane düzenleme çalışmalarımızla ilgili bilgileri dosyalar haline getirip arşivledik.
 • Önceki yıllara ait tamamladığımız çalışmalarımızı değerlendirip, gelecek yıllara nasıl aktarabileceğimizi tartıştık.
 • Cumhuriyet gazetesi ile merkezimizin işleyişi ve kuruluş hikâyesi hakkında röportaj gerçekleştirdik.
 • Habertürk ve Milliyet gazetelerine kim olduğumuzu, amaçlarımızı, yaptığımız çalışmalarımızı anlatan yazılar hazırlayıp gönderdik. Tanıtım yazımız Milliyet Gazetesi’nde yayımlandı.
 • Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü öğrencisi sevgili Serkan Erlen’in yardımlarıyla vakfımızı anlatan kısa bir film hazırladık.
 • TRT’ nin hayatı her yönüyle ele alan ‘Hayat Sahnesi’ adlı programında vakfımızın hayata dair ayrıntılarını paylaştık.
 • Merkezimizde gelenek haline gelen mezun olacak arkadaşlarımıza veda niteliğindeki mezuniyet yemeğimizi bu yıl da keyifle düzenledik.
 • Erasmus programı ile yurtdışına gidecek olan üyelerimizi yolcu ettik.
 • Ölümünden sonra Neşet Ertaş’ ı daha yakından tanımak için yaşamı ve türküleri üzerine küçük bir sohbet gerçekleştirdik.

 

 

 

2-GÖNÜLLÜ TORUN PROJEMİZ

 • 2005 yılından bu yana birçok değerli büyüğümüze gönüllü torun olduk ve onlarla gündemdeki konuları, ilişkileri, geçmişi paylaştık. Onlar sayesinde geçmiş yaşantıları canlı kaynaklardan dinledik ve öğrendik. Bu yıl iki değerli büyüğümüzün gönüllü torunları olduk. Ayın belli dönemlerinde gruplar halinde onları ziyaret ettik.

3-BİLDİKLERİMİ ÖĞRETİYORUM PROJEMİZ

 • Üniversiteli üyelerimiz, biri üniversite hazırlık öğrencisi olmak üzere toplamda beş ortaöğretim öğrencimiz ile çalışmalarını sürdürdü.
 • Üniversiteli gönüllülerimizin yardımı ile 1 üniversite hazırlık öğrencimiz yoğun bir şekilde sınava hazırlandı.
 • Handan Aydın ve Mert Fideli tarafından verilen İngilizce destek kursundan bu yıl bütün üyelerimiz faydalandı.
 • Merkezimizdeki üniversite öğrencilerine İngilizce konuşma dersi verdik ve bu çalışmanın sonucunda güzel bir başarı elde ettik.
 • Yaz döneminde de öğrencilerimizle aktivitelerimize ve yoğun ders çalışmalarımıza devam ettik
 • KPSS, ÜDS ALES ve üniversiteye giriş sınavına hazırlanan arkadaşlarımıza çalışmalarında elimizden geldiğince destek olduk.
 • Handan Aydın tarafından verilen ve bizce herkesin bilmesi gereken işaret dili kursundan bütün üyelerimiz faydalandı ve öğrendiklerini pratiklerle güçlendirdiler.
 • 50 yaş üstü iki yetişkine bilgisayarın püf noktaları hakkında eğitim verildik.

 

4-CUMARTESİ OKULU

 • Ortaöğretim ve lise düzeyindeki öğrencilerimizin düzenli günlük tutmalarını sağlayıp, her hafta onları kontrol ederek Türkçelerinin gelişmesini ve yazma becerilerinin gün yüzüne çıkmasını sevinerek gözlemledik.

5-ÜLKEMİ GEZEREK TANIYORUM

 • Ülkemi gezerek tanıyorum çalışması kapsamında sevgili üyemiz Yusuf Gül Gaziantep’e giderek mezunlarımız ve aynı zamanda vakfımızın oradaki temsilcileri olan Seher Gürdil, Yakup Evin ve Hasan Sarıgül’ün misafiri oldu. Ve Eski Antep Evleri’ni, Bey Mahallesi’ni, her yerini şimdilerde hiçbir yerde göremeyeceğimiz o eskimiş samimiyet duygusu saran güzel Bakırcılar Çarşısı’nı, köşe bucağı baharat değil de satıcısının müşterilerine verdiği güven kokan Baharatçılar Çarşısı’nı kısacası bu tarih kokan güzel şehri bütün yanları ile tanıyıp bizlere de her yönüyle anlatma fırsatı buldu.
 • Bir diğer üyemiz olan Nazmiye Koçak ise Sinop’a giderek mezunumuz Gülay Çoban’ı ziyaret etti. Ve orada doğmuş olan medeniyeti reddeden antik çağ filozofu Diyojen’i, oranın kültürünü, yemeklerini, tarihini yani her yönüyle Sinop’u tanıma fırsatı buldu. Döndüğünde ise anlattıkları sayesinde biz de Diyojen ‘i ve Sinop’u tanıma fırsatı bulup üzerine uzun uzun konuşmalar, sohbetler gerçekleştirdik.

6-KÜLTÜR GEZİLERİMİZ

 • Keyifli geziler gerçekleştireceğimiz ülkemizin güzel yerleri için araştırmalar yaptık ve kapsamlı bir gezi bir gezi dosyası hazırladık.
 • Ankara gezimiz sayesinde Ankara’da bir Ankaralının bile henüz görmediği yerleri görme fırsatı bulduk.
 • 6 üyemizle ülkemizin güzel şehirlerinden Çorum’ u gezdik. Hitit dönemine ait yerleşim yeri olan Alacahöyük’ e bilgilendirici, keyifli bir gezi düzenledik ve eskiden tarih derslerinde gördüğümüz Hititler ve Frigler’i bir de eski yerleşim alanlarını görerek öğrenme fırsatı bulduk.
 • T.B.M.M gezimizi gerçekleştirdik.

7-SÖYLEŞİLER

 • 7 Kasım 2012 Çarşamba günü Hacettepe Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar hemşiresi sevgili Gülten Zafer cinsel sağlık konusunda bizleri, sevgisi, şefkati, anlayışı ve derin bilgisi ile aydınlattı.
 • 28 Kasım 2012 Çarşamba günü saat 19.00 da değerli kuaför Sayın Murat Karakaya bizlerle idi. Saç bakımı hakkında bizleri bilgilendirdi.
 • 6 Nisan 2013 Cumartesi günü ilk mezunlarımızdan Klinik Psikolog sevgili Burçin Cihan bizlerle idi. Merak ettiğimiz sorularımızı sabırla cevapladı.
8-KÜLTÜR-SANAT
 
a)Sergi
 • 1 Aralık 2012 Cumartesi günü Kentpark İşletme Müdürü Sayın Özgür Başaran'ın davetlisi olarak
 • Body Worlds sergisini gezme fırsatı bulduk.
 • 2 Aralık 2012 Pazar günü Cer Modern’de Van Gogh Alive sergisini gezip Van Gogh ‘un bilmediğimiz yönlerini öğrendik.
 • 30 Mart 2013 Cumartesi günü Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği sergisine gittik. Burada birbirinden değişik eserler görme fırsatı bulduk.
 • Cevdet Kocaman’ın daveti üzerine atölyesini ziyaret ettik. Bizlere biraz kendisinden biraz resimden bahsettiği ziyaretimiz çok keyifli geçti.

b) Tiyatro

 • 26 Aralık 2012 Çarşamba günü Ankara Devlet Tiyatroları tarafından İrfanŞahinbaşsahnesinde sergilenen 'Cesaret Ana ve Çocukları' isimli keyifli eseri izleme fırsatı bulduk.
 • 6 Nisan 2013 Cumartesi günü Shakespeare'nin Venedik Taciri isimli güzel eserini Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Küçük Tiyatro'da izledik.
 • 14 Nisan 2013 Pazar günü Meydan Sahnesinde Haldun Taner'in yazdığı Eşeğin Gölgesi isimli oyunu izledik.
 • 13 Mayıs 2013 Pazartesi günü Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Yöneticiliği Bölümü Tiyatro Topluluğu'nun sahneye koyduğu, Sait Faik hikâyelerinden derlenerek hazırlanmış 'Öyle Bir Oyun (Ki)'yi izledik.
 • 14 Mart 2013 Perşembe günü Yastık Adam isimli tiyatro eserini izledik.

c) Sinema

 • Pi’nin yaşamı, Kelebeğin Rüyası, Muhteşem Gastby ,Barfi Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur adlı sinema filimlerine birlikte gittik.

Ayrıca:

 • Yıllardır severek takip ettiğimiz Cumhuriyet Senfoni Orkestrası’ ndan Kanun konçertosu ve Wagner adlı konserleri keyifle dinledik.
 • 18 Nisan 2013 Perşembe günü Ankara Müzik Festivali kapsamında Pasiflora grubunun konserine gittik.
 • Gündüz ve Gece adlı modern dans gösterisine gittik ve en güzel şekilde eğlenme fırsatı bulduk.
 • 3 Nisan 2013 Çarşamba günü Mozart'ı en önemli eserlerinden olan Saraydan Kız Kaçırma'yı
 • izledik.

 

 

9-KÜTÜPHANE

 • Daha düzenli bir kullanım adına kitaplarımızı kaydettik ve kütüphanemizi uzun uğraşlar sonucunda düzenledik.
 • Kitaplarımızı etiketleyip düzenli bir şekilde numara sırasına göre yerleştirdik.
 • Kitaplarımız güneşten solmasınlar diye kütüphanemizin perdelerini takıp yaza hazırladık.
 • Kadir Erdoğan tarafından değiştirilen sistem sayesinde, önceden yazar ismi ve basım yılına göre sıralanan kitaplarımız isimlerine göre etiketlenip yerlerine yerleştirildi.
 • Kütüphane programı için resimli kullanım kılavuzu ve yeni ödünç kitap alma defteri yaptık.
 • Kitaplarımızı silip özenle bakımını yaptık.
 • Yeni vakıf mührümüz ile kitaplarımızı damgaladık.

Desteklerimiz:

Değerli kuaför Murat Karakaya tüm kız öğrencilerimizin saç bakım ve şekillendirilmesini ücretsiz gerçekleştirdi.

Sevgili Nergis Pekcan Erünal, Ayhan Köksal, Birol Abakay, Serpil Saraç, Oğuzhan Kocabaş, Dilek Kayran,

Gülsüm-Erdoğan Oktay,Feyza Çöl,Füsun Kabakçı, maddi destekleri ile kültür sanat faaliyetlerine katılabilmemize destek oldular.

1)GİRİŞ

2013’nin ardından…

Bir yılı daha geride bırakırken geriye dönüp ‘neler yaptık’ diye sorguladığımızda, çalışmalarımıza birlikte devam ettiğimiz üyelerimiz, gönüllülerimiz ve dostlarımızla birçok sosyal ve kültürel faaliyet gerçekleştirdiğimizi ve önemli başarılar elde ettiğimizi görüyoruz ve bu faaliyetlerimizi her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Faaliyet Raporu’ adı altında yayınlıyoruz.

HEDEFİMİZ

Yaşantı Paylaşım Merkezi Gençlik Vakfı olarak hedefimiz geleceğin tutarlı, özgüvenli ve kimliği ile barışık yetişkinleri için güven dolu bir ortamı hazır bulundurmak.

GÖREVİMİZ

Kalkınmış bir ülkenin gençlerini, kültür-sanat ve insani değerlerle donatarak geleceğe hazırlamak.

2)YAŞANTI PAYLAŞIM MERKEZİ GENÇLİK VAKFI ORGANİZASYON ŞEMASI

KURUCUMUZ

A.Belkıs Güneş

ÜYELERİMİZ

 • 212-2013 ders yılında toplam 15 öğrenci vakfımızın imkanlarından yararlanmıştır. (10 kız, 5 erkek)
 • Bu yıl Ankara Üniversitesi’nden altı, Gazi Üniversitesi’nden sekiz ve biri üniversite hazırlık aşamasında olmak üzere toplamda on beş üyemizle çalışmalarımızı sürdürdük.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ (6 ÜYE):

 • Alman Dili ve Edebiyatı (2)
 • İngiliz Dili ve Edebiyatı (2)
 • Matematik Bölümü (1)
 • Türk Dili ve Edebiyatı(1)

GAZİ ÜNİVERSİTESİ (8 ÜYE):

 • Zihinsel Engelliler Öğretmenliği (1)
 • İngilizce Öğretmenliği (1)
 • İngiliz Dili ve Edebiyatı (1)
 • Ekonometri (2)
 • Maliye (1)
 • Bilgisayar Öğretmenliği (1)
 • Metal Öğretmenliği (1)
 • Üniversite Hazırlık (1)

3)YAŞANTI PAYLAŞIM MERKEZİ GENÇLİK VAKFI FAALİYETLERİ

1-VAKIFLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR

 • Merkezimiz her yıl olduğu gibi bu ders yılında da resmi tatiller ve Pazar günleri dışındaki günler sabah 10.00 akşam 18.00 arası hizmet verdi.
 • 26 Nisan 2012 Perşembe günü Yaşantı Paylaşım Merkezi Gençlik Vakfı'nın ilk aşaması olan vakıf senedimizin noter tarafından onaylanması ile vakıflaşma çalışmamızın en önemli adımını attık.
 • 6 Mart 2013 tarihinde Resmi Gazetede Vakıf oluşumuz yayınlandı.
 • Her yıl olduğu gibi bu yıl da bütün üyelerimizin katılımıyla büyük bir yılbaşı partisi düzenledik. Bu seneki yeni yıl hediyemiz ‘Beyaz Zambaklar Ülkesinde’ isimli kitap oldu.
 • Eylül, Şubat ve Mayıs aylarında genel toplantılar düzenledik ve çalışmalarımızla ilgili değerlendirmeler yaptık. Yıl içerisinde de ara ara küçük toplantılar yapıp bilgi alışverişinde bulunduk.
 • Resmi sitemizi yeniledik ve vakıf senedimizi, basında yayınlanan haberlerimizi yeni bölümler halinde ekledik.
 • Önceki yıllara ait geri bildirimlerimizi dosyalar haline geribildirim yazdığımız kişilere ilettik.
 • Mutfak dolaplarımızı daha kullanışlı hale getirmek amacıyla düzenledik.
 • Aramıza yeni katılan öğrencilerimiz için yeni dosyalar hazırladık ve eski öğrencilerimizin dosyalarını güncelledik.
 • Yıl içerisinde tutulan gelir gider defterimiz sayesinde gerekli harcamalarımızı hesaplayıp rapor haline getirdik.
 • Bozulan bilgisayarlarımızı el birliğiyle tamir ettik daha hızlı çalışması için yeni programlar yükledik.
 • Yeni ders yılımız için önemli kararlar alacağımız toplantı günlerimizi ve değerli insanlarla yapacağımız söyleşilerimizin tarihlerini belirledik.
 • Geçmiş yıllara ait tamamladığımız gönüllü torun, bildiklerimi öğretiyorum, ülkemi gezerek tanıyorum, üniversite hazırlık kursu, İngilizce destek programı, kütüphane düzenleme çalışmalarımızla ilgili bilgileri dosyalar haline getirip arşivledik.
 • Önceki yıllara ait tamamladığımız çalışmalarımızı değerlendirip, gelecek yıllara nasıl aktarabileceğimizi tartıştık.
 • Cumhuriyet gazetesi ile merkezimizin işleyişi ve kuruluş hikâyesi hakkında röportaj gerçekleştirdik.
 • Habertürk ve Milliyet gazetelerine kim olduğumuzu, amaçlarımızı, yaptığımız çalışmalarımızı anlatan yazılar hazırlayıp gönderdik. Tanıtım yazımız Milliyet Gazetesi’nde yayımlandı.
 • Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü öğrencisi sevgili Serkan Erlen’in yardımlarıyla vakfımızı anlatan kısa bir film hazırladık.
 • TRT’ nin hayatı her yönüyle ele alan ‘Hayat Sahnesi’ adlı programında vakfımızın hayata dair ayrıntılarını paylaştık.
 • Merkezimizde gelenek haline gelen mezun olacak arkadaşlarımıza veda niteliğindeki mezuniyet yemeğimizi bu yıl da keyifle düzenledik.
 • Erasmus programı ile yurtdışına gidecek olan üyelerimizi yolcu ettik.
 • Ölümünden sonra Neşet Ertaş’ ı daha yakından tanımak için yaşamı ve türküleri üzerine küçük bir sohbet gerçekleştirdik.

 

 

 

2-GÖNÜLLÜ TORUN PROJEMİZ

 • 2005 yılından bu yana birçok değerli büyüğümüze gönüllü torun olduk ve onlarla gündemdeki konuları, ilişkileri, geçmişi paylaştık. Onlar sayesinde geçmiş yaşantıları canlı kaynaklardan dinledik ve öğrendik. Bu yıl iki değerli büyüğümüzün gönüllü torunları olduk. Ayın belli dönemlerinde gruplar halinde onları ziyaret ettik.

3-BİLDİKLERİMİ ÖĞRETİYORUM PROJEMİZ

 • Üniversiteli üyelerimiz, biri üniversite hazırlık öğrencisi olmak üzere toplamda beş ortaöğretim öğrencimiz ile çalışmalarını sürdürdü.
 • Üniversiteli gönüllülerimizin yardımı ile 1 üniversite hazırlık öğrencimiz yoğun bir şekilde sınava hazırlandı.
 • Handan Aydın ve Mert Fideli tarafından verilen İngilizce destek kursundan bu yıl bütün üyelerimiz faydalandı.
 • Merkezimizdeki üniversite öğrencilerine İngilizce konuşma dersi verdik ve bu çalışmanın sonucunda güzel bir başarı elde ettik.
 • Yaz döneminde de öğrencilerimizle aktivitelerimize ve yoğun ders çalışmalarımıza devam ettik
 • KPSS, ÜDS ALES ve üniversiteye giriş sınavına hazırlanan arkadaşlarımıza çalışmalarında elimizden geldiğince destek olduk.
 • Handan Aydın tarafından verilen ve bizce herkesin bilmesi gereken işaret dili kursundan bütün üyelerimiz faydalandı ve öğrendiklerini pratiklerle güçlendirdiler.
 • 50 yaş üstü iki yetişkine bilgisayarın püf noktaları hakkında eğitim verildik.

 

4-CUMARTESİ OKULU

 • Ortaöğretim ve lise düzeyindeki öğrencilerimizin düzenli günlük tutmalarını sağlayıp, her hafta onları kontrol ederek Türkçelerinin gelişmesini ve yazma becerilerinin gün yüzüne çıkmasını sevinerek gözlemledik.

5-ÜLKEMİ GEZEREK TANIYORUM

 • Ülkemi gezerek tanıyorum çalışması kapsamında sevgili üyemiz Yusuf Gül Gaziantep’e giderek mezunlarımız ve aynı zamanda vakfımızın oradaki temsilcileri olan Seher Gürdil, Yakup Evin ve Hasan Sarıgül’ün misafiri oldu. Ve Eski Antep Evleri’ni, Bey Mahallesi’ni, her yerini şimdilerde hiçbir yerde göremeyeceğimiz o eskimiş samimiyet duygusu saran güzel Bakırcılar Çarşısı’nı, köşe bucağı baharat değil de satıcısının müşterilerine verdiği güven kokan Baharatçılar Çarşısı’nı kısacası bu tarih kokan güzel şehri bütün yanları ile tanıyıp bizlere de her yönüyle anlatma fırsatı buldu.
 • Bir diğer üyemiz olan Nazmiye Koçak ise Sinop’a giderek mezunumuz Gülay Çoban’ı ziyaret etti. Ve orada doğmuş olan medeniyeti reddeden antik çağ filozofu Diyojen’i, oranın kültürünü, yemeklerini, tarihini yani her yönüyle Sinop’u tanıma fırsatı buldu. Döndüğünde ise anlattıkları sayesinde biz de Diyojen ‘i ve Sinop’u tanıma fırsatı bulup üzerine uzun uzun konuşmalar, sohbetler gerçekleştirdik.

6-KÜLTÜR GEZİLERİMİZ

 • Keyifli geziler gerçekleştireceğimiz ülkemizin güzel yerleri için araştırmalar yaptık ve kapsamlı bir gezi bir gezi dosyası hazırladık.
 • Ankara gezimiz sayesinde Ankara’da bir Ankaralının bile henüz görmediği yerleri görme fırsatı bulduk.
 • 6 üyemizle ülkemizin güzel şehirlerinden Çorum’ u gezdik. Hitit dönemine ait yerleşim yeri olan Alacahöyük’ e bilgilendirici, keyifli bir gezi düzenledik ve eskiden tarih derslerinde gördüğümüz Hititler ve Frigler’i bir de eski yerleşim alanlarını görerek öğrenme fırsatı bulduk.
 • T.B.M.M gezimizi gerçekleştirdik.

7-SÖYLEŞİLER

 • 7 Kasım 2012 Çarşamba günü Hacettepe Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar hemşiresi sevgili Gülten Zafer cinsel sağlık konusunda bizleri, sevgisi, şefkati, anlayışı ve derin bilgisi ile aydınlattı.
 • 28 Kasım 2012 Çarşamba günü saat 19.00 da değerli kuaför Sayın Murat Karakaya bizlerle idi. Saç bakımı hakkında bizleri bilgilendirdi.
 • 6 Nisan 2013 Cumartesi günü ilk mezunlarımızdan Klinik Psikolog sevgili Burçin Cihan bizlerle idi. Merak ettiğimiz sorularımızı sabırla cevapladı.
8-KÜLTÜR-SANAT
 
a)Sergi
 • 1 Aralık 2012 Cumartesi günü Kentpark İşletme Müdürü Sayın Özgür Başaran'ın davetlisi olarak
 • Body Worlds sergisini gezme fırsatı bulduk.
 • 2 Aralık 2012 Pazar günü Cer Modern’de Van Gogh Alive sergisini gezip Van Gogh ‘un bilmediğimiz yönlerini öğrendik.
 • 30 Mart 2013 Cumartesi günü Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği sergisine gittik. Burada birbirinden değişik eserler görme fırsatı bulduk.
 • Cevdet Kocaman’ın daveti üzerine atölyesini ziyaret ettik. Bizlere biraz kendisinden biraz resimden bahsettiği ziyaretimiz çok keyifli geçti.

b) Tiyatro

 • 26 Aralık 2012 Çarşamba günü Ankara Devlet Tiyatroları tarafından İrfanŞahinbaşsahnesinde sergilenen 'Cesaret Ana ve Çocukları' isimli keyifli eseri izleme fırsatı bulduk.
 • 6 Nisan 2013 Cumartesi günü Shakespeare'nin Venedik Taciri isimli güzel eserini Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Küçük Tiyatro'da izledik.
 • 14 Nisan 2013 Pazar günü Meydan Sahnesinde Haldun Taner'in yazdığı Eşeğin Gölgesi isimli oyunu izledik.
 • 13 Mayıs 2013 Pazartesi günü Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Yöneticiliği Bölümü Tiyatro Topluluğu'nun sahneye koyduğu, Sait Faik hikâyelerinden derlenerek hazırlanmış 'Öyle Bir Oyun (Ki)'yi izledik.
 • 14 Mart 2013 Perşembe günü Yastık Adam isimli tiyatro eserini izledik.

c) Sinema

 • Pi’nin yaşamı, Kelebeğin Rüyası, Muhteşem Gastby ,Barfi Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur adlı sinema filimlerine birlikte gittik.

Ayrıca:

 • Yıllardır severek takip ettiğimiz Cumhuriyet Senfoni Orkestrası’ ndan Kanun konçertosu ve Wagner adlı konserleri keyifle dinledik.
 • 18 Nisan 2013 Perşembe günü Ankara Müzik Festivali kapsamında Pasiflora grubunun konserine gittik.
 • Gündüz ve Gece adlı modern dans gösterisine gittik ve en güzel şekilde eğlenme fırsatı bulduk.
 • 3 Nisan 2013 Çarşamba günü Mozart'ı en önemli eserlerinden olan Saraydan Kız Kaçırma'yı
 • izledik.

 

 

9-KÜTÜPHANE

 • Daha düzenli bir kullanım adına kitaplarımızı kaydettik ve kütüphanemizi uzun uğraşlar sonucunda düzenledik.
 • Kitaplarımızı etiketleyip düzenli bir şekilde numara sırasına göre yerleştirdik.
 • Kitaplarımız güneşten solmasınlar diye kütüphanemizin perdelerini takıp yaza hazırladık.
 • Kadir Erdoğan tarafından değiştirilen sistem sayesinde, önceden yazar ismi ve basım yılına göre sıralanan kitaplarımız isimlerine göre etiketlenip yerlerine yerleştirildi.
 • Kütüphane programı için resimli kullanım kılavuzu ve yeni ödünç kitap alma defteri yaptık.
 • Kitaplarımızı silip özenle bakımını yaptık.
 • Yeni vakıf mührümüz ile kitaplarımızı damgaladık.

Desteklerimiz:

Değerli kuaför Murat Karakaya tüm kız öğrencilerimizin saç bakım ve şekillendirilmesini ücretsiz gerçekleştirdi.

Sevgili Nergis Pekcan Erünal, Ayhan Köksal, Birol Abakay, Serpil Saraç, Oğuzhan Kocabaş, Dilek Kayran,

Gülsüm-Erdoğan Oktay,Feyza Çöl,Füsun Kabakçı, maddi destekleri ile kültür sanat faaliyetlerine katılabilmemize destek oldular.

 

2011-2012 FAALİYET RAPORU

1) GİRİŞ

2012’nin ardından…

Bir yılı daha geride bırakırken geriye dönüp ‘neler yaptık’ diye sorguladığımızda, çalışmalarımıza birlikte devam ettiğimiz üyelerimiz, gönüllülerimiz ve dostlarımızla birçok sosyal ve kültürel faaliyet gerçekleştirdiğimizi ve önemli başarılar elde ettiğimizi görüyoruz ve bu faaliyetlerimizi her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Faaliyet Raporu’ olarak yayınlıyoruz.

HEDEFİMİZ

Yaşantı Paylaşım Merkezi olarak hedefimiz geleceğin tutarlı, özgüvenli ve kimliği ile barışık yetişkinleri için güven dolu bir ortamı hazır bulundurmak.

Misyonumuz Ve Vizyonumuz

Misyonumuz

Gençlerin gerek akademik, gerekse de kültürel birikimlerini arttırmak; kitap okumak ve güncel konuları tartışmanın yanı sıra tiyatro ve opera gibi sanatsal faaliyetlere yönlendirmektir.

Vizyonumuz

Okuyan, düşünen ve bilinçli bir gençliğin oluşmasında pay sahibi olmak.

2) YAŞANTI PAYLAŞIM MERKEZİ ORGANİZASYON ŞEMASI

KURUCUMUZ

A.Belkıs Güneş

ÜYELERİMİZ

Bu yıl Ankara Üniversitesi’nden dört, Gazi Üniversitesi’nden dört ve biri üniversite hazırlık aşamasında olmak üzere toplamda dokuz üyemizle çalışmalarımızı sürdürdük.

3) YAŞANTI PAYLAŞIM MERKEZİ FAALİYETLERİ

a) Merkezimizdeki Yenilikler Ve Düzenlemeler

- Yeni kombimizi çalıştırdık.

-Merkezimize bağışlanan bilgisayarımızı yeni eğitim dönemimize hazırladık

-Adıyaman’ın aydın kadınları ile mektuplaşmalarımızı bir dosyada topladık

-Kitaplarımızı yazıldıkları dillere göre tasnif ettik.

-Önceki yıllara ait geri bildirimlerimizi düzenledik ve ilgili yerlere ilettik.

-Mutfak dolaplarımızı düzenledik.

-Aramıza yeni katılan öğrencilerimizin ve eski öğrencilerimizin dosyalarını güncelledik

-Kitaplarımızı kaydedip, kütüphanemizi düzenledik.

-Öğrencilerimize düzenli günlük tutturup her gün inceledik.

-Hesap defterimizi düzenledik maliyetlerimizi hesapladık.

-Vakıf olmaya ilk adımımızı vakıf senedimizle attık.

-Merkezimizdeki üniversite öğrencilerine İngilizce konuşma dersi verdik ve başarılı sonuçlar elde ettik.

-KPSS, ÜDS ALES ve üniversiteye giriş sınavına hazırlanan arkadaşlarımızda çalışmalarında destek olduk.

-Bozulan bilgisayarlarımızı el birliğiyle tamir ettik yeni programlar yükledik.

-Yeni kombimizi yaz konumuna getirdik.

-Cd ve kasetlerimizi türlerine göre tasnif ettik.

-Merkezimiz hakkında bir belgesel hazırlamak isteyen; Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi’nden iki öğrenciyle belgeselimizi hazırladık.

-Toplantı ve söyleşi tarihlerini listeledik.

-Kitaplarımızı etiketleyip yerleştirdik.

-Dolap kapaklarımızı tamir ettik.

-Kütüphanemizin perdelerini takıp yaza hazırladık.

-Dosyalarımızı arşivledik.

-Önceki yıllara ait çalışmaları inceledik.

-Vantilatörlerimizi çıkardık.

-Yaz dönemi için öğrencilerimizle derse devam ettik.

4) PROJELERİMİZ

1-GÖNÜLLÜ TORUN PROJEMİZ

2005 yılından bu yana birçok değerli büyüğümüze gönüllü torun olduk ve onlarla gündemdeki konuları, ilişkileri, geçmişi paylaştık. Onlar sayesinde geçmiş yaşantıları canlı kaynaklardan dinledik ve öğrendik. Bu yıl iki değerli büyüğümüzün gönüllü torunları olduk ayın belli dönemlerinde gruplar halinde onları ziyaret ettik.

2-ÜNİVERSİTE HAZIRLIK KURSU

Bu yıl üniversiteli gönüllülerimizin yardımı ile 2 üniversite hazırlık öğrencimiz sınava hazırlandı .

3-İNGİLİZCE DESTEK PROGRAMI

Kurucumuz tarafından verilen İngilizce destek kursundan bu yıl dört üyemiz faydalandı.

4-BİLDİKLERİMİ ÖĞRETİYORUM PROJEMİZ

Bu yıl bu yıl üniversiteli üyelerimiz biri üniversite hazırlık öğrencisi olmak üzere toplamda sekiz ortaöğretim öğrencimize derslerinde destek verdi.

Kültür Gezilerimiz

Yaşantı Paylaşım Merkezi olarak üyelerimizle kültür-sanat faaliyetleri düzenledik. Bu bağlamda üyelerimizin öncelikle ülkemizi daha iyi tanımaları, tarihi doku ve kültür bilincini oluşturmaları için ‘Kültür Gezileri’ programı kapsamında ülkemizin çeşitli şehirlerini ziyaret ettik gezerek görerek öğrendik.

2011-2012 ders yılında ilk olarak 23-24-25-26 Eylül 2011 günleri Güneydoğu gezisi düzenledik bu gezimiz kapsamında ilk olarak Gaziantep’teki mezun üyelerimizi ziyaret ettik. Sonrasında Adıyaman Gölbaşı ilçesi Hamzalar köyünün aydın kadınlarınıziyaret edip son durağımız olan Kayseri ve Hacı Bektaş-i Veli'yi de ziyaret ederek gezimizi tamamladık.

4 Aralık 2011 Pazar günü 16 üyemizle birlikte Büyük Ankara gezimizi düzenledik ve Ankara’nın bilmediğimiz yanlarını öğrendik.

25 Aralık 2011 Pazar günü 2 üyemiz İstanbul gezileri kapsamında, Salvador Dali resimlerini ve İklim Değişikliği Sergisi'ni gezdi.

21-22 Nisan 2012 tarihlerinde 1 üyemiz ve kurucumuz baklava diyarı Gaziantep’e gezi düzenleyerek oradaki mezunlarımızı ziyaret etti.

1 Mayıs 2012 tarihinde 3 üyemiz ülkemizin güzel şehirlerinden Konya’yı ziyaret etti.

Etkinlikler

1) Düzenlediğimiz Etkinlikler

26 Kasım 2011 Cumartesi günü 11 katılımcı ile merkezimizde Sayın Nimet Katırcıoğlu ile yemek üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

19 Aralık 2011 Pazartesi günü 14 üyemizin katılımıyla merkezimizde değerli ressam Sayın Cevdet Kocaman’ı ağırladık ile resim üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

26 Aralık Pazartesi günü 7 üyemizin katılımıyla değerli şair ve yazar Ahmet Özer ile şiir üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik

30 Aralık 2011 Cuma günü yeni yılı eski yeni bütün üyelerimiz ve her koşulda yanımızda olan dostlarımızla birlikte karşılayıp merkezimizin 10. Yılını kutladık.

24 Şubat 2012 Cuma günü saat 17.30 da 14 katılımcı ile merkezimizde Sayın Dr. Özen Aşut ile ‘Can Düşmanımız Sigara’ isimli söyleşimizi gerçekleştirdik.

15 Mart 2012 Perşembe günü saat 17.30 da 16 katılımcı ile Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Sayın Ahmet Abakay ile ‘Yakın Geçmişimiz ve Darbeler’ konulu söyleşimizi gerçekleştirdik.

26 Nisan 2012 Perşembe günü 10 katılımcı ile Sayın Attila Aşut’u merkezimizde ağırladık ve ‘Türkçemiz’ konulu söyleşimizi gerçekleştirdik.

3 Mayıs 2012 Perşembe günü saat 17.30 da 8 katılımcı ile Sayın Coşkun Kartal ile ‘Darbeler’ konulu söyleşimizi gerçekleştirdik.

2011-2012 ders yılı bitmeden 12 Mayıs 2012 Cumartesi günü 12 üyemizle birlikte keyifli piknik düzenledik.

Katıldığımız Etkinlikler

23 Ekim 2011 Cumartesi günü 2 öğrencilerimiz Sayın Attila Aşut'un imza gününe katıldı.

25 Kasım 2011 günü 7 öğrencimizle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından 'Okyanus Dalgaları'nın dünya üzerinde ilk kez seslendirilişini ve 1.Klarinet Konçertosunu dinledik.

8-15 Aralık 2011 günlerinde toplam 11 öğrencimizle ‘Dedemin İnsanları’ filmini izledik.

24 Aralık 2011 Cumartesi günü 20 öğrencimizle Altındağ Tiyatrosu'nda 'Sönmüş Yıldızlar' isimli oyunu izledik.

25 Şubat 2012 Cumartesi günü 11 öğrencimizle Küçük Tiyatro'da Molier'in George Dandin isimli eserini izledik.

29 Şubat 2012 Çarşamba günü 17 öğrencimizle ’ Yusuf ile Züleyha’ Operasını izledik.

10 Mart 2012 Cumartesi günü 20 öğrencimizle Şinasi Sahnesi'nde ‘Elma Hırsızları’ isimli oyunu izledik.

25 Mart 2012 Pazar günü 5 öğrencimizle Operet Sahnesi'nde Devlet Opera Balesi'nin davetlisi olarak Şan Piyano Resitalini dinledik.

30 Mart 2012 Cuma günü 6 öğrencimizle Haydn, Vieuxtemps ve Beethoven ile dolu bir konser

izledik.

9 Nisan 2012 Pazartesi günü 4 öğrencimizle ‘Ankara Müzik Festivali’ kapsamında düzenlenen ‘Semih Can Gevrek Piyano Resitali’ ni izledik.

17 Nisan 2012 Salı günü 9 öğrencimizle ‘Ankara Müzik Festivali’ kapsamında düzenlenen ‘Amos Hoffman Quartet’ konserini dinledik.

18 Nisan Çarşamba günü 9 öğrencimizle ‘Ankara Müzik Festivali’ kapsamında düzenlenen ‘Amman Arap Dörtlüsü’ konserini dinledik.

19 Nisan Perşembe günü 9 öğrencimizle ‘Ankara Müzik Festivali’ kapsamında düzenlenen ‘Berlin Virtüözleri’ konserini dinledik.

25 Nisan 2012 Çarşamba günü 8 öğrencimizle ‘Ankara Müzik Festivali’ kapsamında Çellist Rocco Filippini konserini dinledik.

10 Mayıs 2012 Perşembe günü 8 öğrencimizle Cer Modern'de Salvador Dali Sergisini gezdik.

15 Mayıs 2012 Salı günü 11 öğrencimizle Opera Sahnesinde 'Bir Yaz Gecesi Rüyası' isimli modern dans gösterisini izledik.

Düzenlediğimiz Toplantılar

15 Ekim 2011 Cumartesi günü saat 15.00 de yeni ders yılının ilk genel toplantısı için buluşup, çalışmalarımızı değerlendirdik. Yeni katılımcılarımızı tanıyıp yıl içi faaliyetlerimizi düzenli yürütebilmek için görev bölümü yaptık.

4 Mayıs 2012 Cuma günü saat 17.00 de 2011-2012 ders yılı sonu genel toplantısı için buluştuk. Vakıf olmak üzere olan merkezimizle ilgili düşüncelerimizi, yeni fikirlerimizi ve eleştirilerimizi paylaştık.

ANEKDOTLAR

İmza gününe katılan 2 öğrencimiz Atilla Aşut’un son kitabı 'Günlerin Kıyısından’ ın imzalı bir kopyasını kütüphanemize kazandırdılar.

2011-2012 ders yılı içinde diğer yıllarda olduğu gibi Devlet Opera ve Balesi Ankara Müdürlüğü tarafından merkezimize birçok esere ücretsiz bilet verildi.

Sayın Özen Aşut’un ‘Düşmanımız Sigara’ konulu söyleşisinden sonra merkezimizde sigara içen üyelerimiz sigarayı bırakmaya karar verdi.

Sayın Nimet Katırcıoğlu ile gerçekleştirdiğimiz ‘Yemek’ konulu söyleşi esnasında Çin usulu makarna yapıp, chopstick kullanmayı öğrendik.

Mezun öğrencilerimizi ziyaret ettik.

26 Nisan 2012 Perşembe günü Yaşantı Paylaşım Merkezi Gençlik Vakfı'nın ilk aşaması olan vakıf senedimizin noter tarafından onaylanması ile vakıflaşma çalışmamızın önemli bir adımını attık.

Erasmus programı ile yurtdışına gidecek olan üyelerimizi yolcu ettik.

Merkezimiz her yıl olduğu gibi bu ders yılında da resmi tatiller ve Pazar günleri dışında bütün günler sabah 10.00 akşam 18.00 arası hizmet verdi.

Bu yıl 4 üyemiz başarı ile üniversite eğitimlerini tamamladılar ve kurucumuz ile geleneksel mezuniyet yemeğine katılıp kutlama yaptılar.

Merkezimize bağışlanan kıyafetleri 2. El alım satımı yapan bir mağazada sattık böylelikle merkezimize gelir sağlamış olduk.

Çiçeklerimiz için Adıyaman’dan toprak getirttik.

Merkezimiz mezunlarından Nur ve Yakup evlendiler, güzel yuvalar kurup bebek sahibi oldular. Sevgili Nur Murathan’ın annesi, sevgili Yakup ise Belkıs’ın babası oldu…

 

 

 

YAŞANTI PAYLAŞIM MERKEZİ
2010-2011 Ders Yılı Faaliyet Raporu
Çalışma Yoğunluğu
 
 
2009-2010 Faaliyet Raporu:

 

2009-2010 ders yılı içinde yaptığımız faaliyetlerin ve çalışmaların

Hemen hepsi   http://www.ypmerkezi.org/ sitemizde, ‘Duyurular’ başlığı altında

yayınlanmıştır.

Bu nedenle faaliyet raporumuzda  sitemizde yer almayan bilgileri sizlere

aktaracağız.

 

Bu ders yılında 17 üniversite öğrencimiz merkezimiz çalışmalarında görev almış ve burs kazanmışlardır.

 

Üniversitelere göre öğrenci dağılımı şöyledir:

Anakara Üniversitesi      : 7

Hacettepe Üniversitesi   : 3

Gazi Üniversitesi             : 4

Atılım Üniversitesi          : 1

ODTÜ                                 : 1

Anadolu Üniversitesi

Açık Öğretim Fakültesi   : 1

 

Merkezimizden üniversiteli öğrencilerimizden bilgi desteği alan 14 ilköğretim okulu öğrencimiz, 2 dikey geçiş öğrencimiz,1 YGS öğrencimiz

ve 1 de okuma yazma öğrettiğimiz yetişkin öğrencimiz yararlanmıştır.

 

Bu yıl da Ana Kucağı Down Sendromlu Çocukları Koruma Derneği’ne desteğimiz devam etmiş, A.Ü.Zihin Engelliler Bölümü öğrencilerimiz

7-13 yaşlarında   Down Sendromlu   çocukla çalışmışlardır.

 

Kütüphanemize bağışlanan kitapların düzenleme çalışmalarını sürdürdük.

 

 

Gönüllü Torun çalışmasında görev almak isteyen öğrencilerimiz yaşlılarımızı ziyarete devam etmişler ve ilgilerini bu çalışmaya daha çok yoğunlaştırmışlardır.

 

Merkezimize yapılan 2. el giysi bağışlarının ilgili kurum ve kişilere dağıtımı tarafımızdan yapılmıştır.

 

İlköğretim okulu öğrencilerimize   Türkçe ve genel kültür desteği vermeyi bu yıl da sürdürdük. 12 öğrencimizle sürdürdüğümüz   ders yılı içindeki çalışmaları yaz okulumuzda da devam etti.

 

Üyelerimiz sinema sinema günleri kapsamında vizyondaki seçtiğimiz filimleri izlemeye bu yıl da sürdürmüşlerdir.

 

Web sitemizi geliştirmek için çalışmalarımızı tüm üyelerimizin desteği ile yürütmeye bu yıl da devam ettik.

 

Merkezimizin çalışmalarını belgelemeyi bu yıl da sürdürdük.

 

Genel kültür çalışmalarımıza katkı amacı ile büyük boy Türkiye ve Dünya haritaları ile   iki odamızın duvarını kapladık.

 

Fişek Vakfı kurucularından sayın Oya Fişek’in ziyareti bizi mutlu etti. Ona merkezimizi tanıttık.

 

Dönem sonunda ilköğretim okulu öğrencilerimize katılım belgeleri verdik.

 

 

  2008-2009 DERS YILI YAZ OKULU

Merkezimizde yaz okulu 15 Haziran 2009-3 Temmuz 2009 tarihleri arasında,  Pazartesi-Salı-Çarşamba günleri 13.00-17.00 saatleri arası gerçekleşmiştir.

         Yaz Okuluna Katılan Öğrencilerimiz ve Katıldıkları Ders Sayısı:   Mehmet Durak: İlköğretim 5.sınıf, 9 ders günü               

               Cansel Durak: İlköğretim 6.sınıf, 8 ders günü

               Melek Köktaş:Ortaöğretim 9.sınıf, 8 ders günü                 

               Betül Köktaş:İlköğretim 6.sınıf, 8 ders günü

               Ceren Aydoğan: İlköğretim 5.sınıf, 8 ders günü             

               Ayşenur Elmacı:İlköğretim 5.sınıf, 6 ders günü

               Baran Demir: İlköğretim 5.sınıf, 5 ders günü                  

               Ümmügülsüm Uslu: İlköğretim 6.sınıf, 4 ders günü

               Hatice Aras: İlköğretim 6.sınıf,2 ders günü                    

               Naciye Baykan: İlköğretim 5.sınıf, 1 ders günü

               Melike Kürklü: Ortaöğretim 9.sınıf, 9 ders günü

         Bu öğrencilerimiz dışında ayrıca Baran Demir’in kardeşi Mert Demir (İlköğretim 3.sınıf) ve Melike Kürklü’nün kardeşi Ahmet Kürklü (İlköğretim 3.sınıf) yer yer bu derslerimize eşlik etmiş ve etkinliklerimize katılmışlardır.

        

         Yaz Okulumuzda Verilen Dersler ve Genel Konu Başlıkları : Genel ağırlık Türkçe ve okuma, anlama olmakla birlikte, matematik, coğrafya, tarih, bilgisayar, genel kültür ve İngilizce dersleri de verilmiştir. Türkçe ses bilgisi, şiir bilgisi, şiir türleri, hikâye okuma, Dede Korkut Masalları ve kompozisyon yazma konuları farklı düzeydeki öğrencilerimize keyif alabilecekleri ve yaşam alanları içinde kullanabilecekleri şekilde öğretilmeye çalışılmıştır. Matematik’te rasyonel sayılar, kesirli sayılar, dört işlem ve karışık şekilde problem çözme şeklinde ders konuları güler yüzlü halleri ile sınıfımızda göründüler. Coğrafya dersinde dünyamızı tanıdık, dünyanın şeklini ve sonuçlarını, ekinoks tarihlerini, ülkemizi tanıdık. Türkiye’nin coğrafi bölgeleri ve iklimini, Türkiye’nin komşularını tekrarladık.

Genel tarih bilgisi, tarihi çağların kavranması ve Osmanlı tarihine giriş de yaz okulunda işlediğimiz konulardı. Bilgisayarı tanırken,klavye ve internete kullanımı, dosya oluşturabilme ve Word programı ile ilgili temel bilgiler, ve bilgisayarı etkin bir şekilde bilgi edinme amacı ile kullanabilme yeteneği üzerinde durduk.

Genel kültürün önemi, günümüz olaylarının takibi ve dünya bilim, sanat, tarih ve felsefe tarihinde ün salmış önemli yabancı bilim adamları, ressamlar, tarihçiler, sanatçılar ve filozofların yaşam hikayeleri ise önemle zaman ayırdığımız konulardı.

İngilizce öğrenirken ise ikinci dil öğrenmenin kuralları yanı sıra, temel İngilizceye giriş, sayılar, aylar, haftanın günleri, aile ve tanışma ile ilgili temel bilgiler verilmiştir.

         Merkezimizde Yaz Dönemi Boyunca Ders Veren Öğretmen Adayı Öğrencimiz ve Öğretmenimiz:

Türkçe, matematik, coğrafya, tarih, bilgisayar, genel kültür ile ilgili ders veren değerli hocamız Hasan Sarıgül ve İngilizce dersi emekli öğretmenimiz ve merkez kurucumuz sayın A.Belkıs Güneş tarafından verilmiştir.

        Yaz Dönemi Ders Çalışması Süresi İçerisinde Merkezimiz Tarafından Yürütülen Önemli Etkinlikler:

29 Haziran 2009  Pazartesi günü Altınpark Gezisi düzenlenmiştir. Altınpark içerisindeki Feza Gürsey Bilim Merkezi gezimli, deneylere katılınmıştır.

İkinci etkinliğimiz Atakule’de Buz Devri–3 sinema filminin izlenmesi ve Çankaya Köşkü içerisindeki Atatürk Müze Köşkünün gezilmesi olmuştur.

1)        Altınpark Gezisine katılan öğrencilerimiz : Mehmet Durak, Cansel Durak, Melek Köktaş, Betül Köktaş, Ümmügülsüm Uslu, Melike Kürklü, Ahmet Kürklü, Ceren Aydoğan ve Ayşenur Elmacı katılmıştır.

2)        Atakule’deki Buz Devri–3 filmine ve Çankaya Köşkü içerisindeki Atatürk Müze Köşküne Katılan Öğrencilerimiz: Mehmet Durak, Cansel Durak, Melek Köktaş, Betül Köktaş, Ceren Aydoğan, Ayşenur Elmacı, Melike Kürklü, Ahmet Kürklü, Baran Demir, Mert Demir, Ayşe Demir (veli)’dir. Bunun dışında sinema filmine gelmeyip Çankaya Köşkü içerisindeki Atatürk Müze Köşküne katılan üye öğrencimiz ise, Yakup Evin ve arkadaşı Özlem Öfkeli’dir.

 

YAŞANTI PAYLAŞIM MERKEZİ 2008-2009 FAALİYET RAPORU:

 

 

Merkezimiz bu yıl yine Ankara, Hacettepe  Gazi ve Anadolu üniversitelerinin çeşitli fakültelerinden 15 üniversite öğrencisine ev sahipliği yaptı. 11 öğrencimiz merkezimizdeki çalışmalarının   karşılığı olarak burs alırken, 1 öğrencimiz burs karşılığı ehliyet almayı tercih etti.

 

Yıl sonunda başarı ile mezun olan 3 öğrencimizden ikisi işe   başlamış, bir öğrencimiz ise kazandığı yüksek lisans bursu ile Çin’de öğrenimine devam etmektedir.

 

Diğer yıllardan farklı olarak merkezimiz bu yıl öğrencilerimiz tarafından yönetilmiş, tüm görev ve sorumluluklar öğrencilerimizin kararları ile paylaştırılmış ve yerine getirilmiştir.

 

Merkezimiz ilaçlanmış,misafirliklerini uzun tutan böcek arkadaşlar zorla da olsa evlerine gönderilmişlerdir. Sandalyelerimiz zımparalanarak boyanmış ve yenilenmiştir. Kütüphanemizin ve kitaplarımız temizliği titizce yapılmış, her taraf pırıl pırıl olmuştur.

 

Merkezimizin web sitesi yenilenmiş,öğrencilerimizin çalışmaları ile düzenlenen www.ypmerkezi.org adresindeki sitemiz ilgi ile izlenmektedir.

 

Eğitim Çalışmalarımız:

 

Hafta içi 2 hafta sonu 6 ilköğretim 5.sınıf öğrencisi, merkezimiz üyeleri tarafından matematik,Türkçe konularında desteklenmiş ve genel kültür ağırlıklı programlar uygulamışlardır.

 

1 lise 3. sınıf öğrencisinin ise fen konularındaki eksikleri

giderilmeye çalışılmıştır.

 

İstekli öğrencilerimizin yabancı dil öğrenme yöntemleri konularında bilgilendirilmeleri her yıl olduğu gibi bu yıl da sürdürülmüştür.

 

Bu yıl da bir öğrencimiz başarı ile ehliyetini almış ve   güvenilir bir sürücü olmak konusunda kaza haberlerini inceleyerek kendisini donatmıştır.

 

Op.Dr. sayın İsmet Avcı gençlerimizi cinsellik ve sağlık konularında bilgilendirmiş, bu konuda gençlerimizin merak ettiği soruları yanıtlamıştır.

 

Söyleşilerimiz:

 

-İlk söyleşimizin konuğu 24 Kasım 2008 Pazartesi günü sayın Fırat Ergenekon’du.

  ‘60’lı Yıllardan Günümüze Kitap Tutkusu ve Şiir’ konusu bizleri tarihte bir yolculuğa çıkardı. Mesleği sahaflık olan Ergenekon şiirleri ile de bizleri etkiledi.

 

-29 Aralık 2008 Pazartesi günü yazar sayın Nihat Genç ile keyifli bir söyleşi yaptık. Güzel ülkemizin en değerli varlığının bizler olduğumuzu bir kez daha hatırladık.

 

-2 Mayıs 2009 Cumartesi günü Sunay Akın’ın söyleşisine Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde katıldık.

 

 

İzlediğimiz Tiyatro Eserleri:

 

-17.10.2008   Yeraltından Notlar   (D.T.)

 

-27.12.2008   Fosforlu Cevriye     (D.T.)

            

             - 16.1.2009   Gömü    (Ç.S.M)

 

-22.3.2009  Genç Osman        (D.T.)

 

-18.4.2009   Giordano Bruno     (D.T.)

 

-12.5.2009   Kazandık (Tiyatro Tempo)

 

-16.5.2009   Şahane Düğün    (D.T.)

 

 

İzlediğimiz Opera   Bale ve Modern Dans Eserleri ve konserler:

 

- 31.10.2008 Türk Halk Müziği Konseri

 

-10.1.2009   Bin Kalp Atışı   (MDT)

 

-19.2.2009   Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası

Guiseppe Verdi,Eduard Lalo ve Brahms   eserlerini dinledik.

            - 4.3.2009   Venedik’te bir Gece    Operet

           

            - 23.3.2009   La Boheme ,    Opera

 

            - 21.5.2009   Yaşam ve Tango,   Bale

          

             İzlediğimiz Filimler:

 

             -25.9.2008   9.90

 

             - 27.10.2008 Testere

 

- 6.11.2008    Mustafa

 

-16.11.2008   Devrim Arabaları

 

-4.12.2008 Issız Adam

 

-5.1.2009   Arog

 

-31.1.2009   Sahtekar

 

-14.2.2009 Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi

 

-4.5.2009   Deli Deli Olma

 

Gezdiğimiz Sergiler:

           

 

-22.9.2008 Lütfü Günay Atölyesi resim sergisi

 

-31.1.2009 Burhan Özer Suluboya Boğaz resimleri sergisi

 

-31.1.2009 ‘68’lilerin 40.yılı’ sergisi

 

-2.5.2009    ‘Biranın Tarihi’ sergisi

 

 

Gezilerimiz:

 

-3-4 Ekim 2008 tarihinde Ayşe,Oğuzhan ve Serdar Konya’ya gezimizi gerçekleştirdik.

 

-23.11.2008 Pazar günü Esra,Ayşegül,Yakup ve Umut Beypazarı gezisi yaptık.

 

-21.Mart 2009 Cumartesi günü ilköğretim okulu öğrencilerimizle birlikte Ankara Kalesi’ni Vehbi Koç Müzesi’ni ve Pirinç Han’ı gezdik.

 

Birlikteliklerimiz:

 

-27.9.2009 tarihinde geleneksel iftar yemeğimizi düzenledik.

 

-29.12.2009 tarihinde yeni yılın gelişini kutladık.

 

-6.3.2009 günü ise genel toplantımızın ardından çiğ köfte

partimiz vardı.

 

-17.4.2009 tarihinde ‘Töre Cinayetleri’ belgeselini izledik.

 

-8.5.2009 günü ise Huriye Hasbakkal’ın merkezimizde düzenlediği mantı partisi vardı.

 

-2.5.2009 tarihinde ilköğretim okulu öğrencilerimize yıl boyunca katıldıkları çalışmalarla ilgili belgelerini verdik.

 

 

2 007-2008 Faaliyet Raporu:

 

 

2007-2008 ders yılı süresince merkezimizden 9 burslu olmak üzere 15 üniversite öğrencisi yararlanmıştır.

 

Bu yıl sonu itibariyle 4 öğrencimiz başarıyla mezun olmuşlar, çalışmak üzere gerekli sınavlara hazırlanmaktalardır.

 

Merkezimizi tanıtmak ve yeni öğrencilere ulaşabilmek için

Anadolu Ajansı’nın kapsamlı ve tanıtıcı haberi hemen her ulusal gazetede yer almıştır. Merkezimizle ilgili çıkan tüm haberler www.ypmerkezi.org adresimizde bulunmaktadır.org adresimizde bulunmaktadır.

 

Bu ders yılı içinde de Cumartesi günleri merkezimiz nöbetçi öğrencilerimiz tarafından çalışmalara açık tutulmuştur.

 

Kütüphanemizin tüm kayıtları tamamlanmış olup okuyucularımız her geçen gün daha da artmaktadır.

 

Merkezimize bağışlanan bir bilgisayar kütüphanemize,öğrencilerimizin kullanımı için yerleştirilerek kullanıma başlandı.

 

Eğitim Çalışmalarımız:

 

Merkez içi eğitim:

 

-         Bu yıl da her yıl olduğu gibi İngilizce destek programlarımız öğrencilerimiz ve yetişkinler için sürdürülmüştür.

-         Görme engelli lise mezunu bir gencimizi üyelerimizle birlikte yıl boyunca KPS sınavına hazırlandı.

-         Çok Programlı Lise çıkışlı bir gencimize ve lise son sınıf öğrencimize merkezimiz üyeleri tarafından üniversite sınavın hazırlık dersleri verilmiştir. Ders yılı başında başlayan çalışmalar sistemli ve düzenli bir şekilde Ö.S.S ye kadar sürdürülmüş, öğrencilerimiz matematik,geometri ve Türkçe ağırlıklı olmak üzere yoğun şekilde çalıştırılmıştır.

-         Ortaöğretim son sınıfına devam eden ancak derslerinde sorunlar yaşayan bir öğrencimiz yine üyelerimizce ders yılı boyunca çalıştırılmış, öğrencimizin bütün notları 1 iken yıl sonunda İngilizce dahil tüm notları 3’e yükselmiş

ve hepimizi çok sevindirmiştir.

-         Geçtiğimiz yıl da eğitim verdiğimiz zihinsel engelli (Fenilketonori) kızımız bu yıl mesleki eğitim kurslarına devam ederken ayni zamanda merkezimizdeki çalışmalarını sürdürmüş, bilgisayar, okuma anlama, kendisini ifade, çalışma hayatı konularında bilgilendirilmesi devam etmiştir. Bu yıl da Down Sendromlu çocuklarımızla birlkteliğimiz sürmüş, üyelerimiz engelli yavrularımızın gelişimine katkıda bulunmak için onlara ve ailelerine desteklerini sürdürmüşlerdir.

-         Geçtiğimiz yıl ve içinde bulunduğumuz yıl sürücü ehliyeti için kursa devam eden öğrencilerimizle sürekli olarak gazetelerdeki kaza haberleri incelenerek hangi konularda çok dikkatli olmaları gerektiği vurgulanmıştır.

 

 

Merkezimize verilen eğitim desteği:

 

-         Özgür Sürücü kursu tarafından bu yıl da bir üyemiz iyi bir sürücü olmak üzere eğitilmiştir.

-         Dr.Sayın Ali Haydar Günal geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da bizimle birlikte olmuş,gençlerimize cinsel hastalıklardan korunma yöntemleri konusunda bilgi vermiştir.

-          Nurcan Karagöz Kherstchi iki hafta bizlerle olmuş ve vücut dilini anlayabilmemiz için bizleri aydınlatmıştır.

 

 

Söyleşiler:

 

-         İlk söyleşimiz gazeteci ve yazar,Dil Derneği,Edebiyatçılar Derneği ve Çağdaş Gazeteciler Derneği üyesi  Attila Aşut ile 11 Kasım 2007 tarihinde yönetim şekilleri konusunda idi...

-         9 Aralık 2007 tarihindeki söyleşimiz ise yine gazeteci yazar ve çevirmen Coçkun Kartal, TRT Haber Programları Müdürlüğünden emekli Selçuk Altan, Metin Aksoy ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay ile geçmişten günümüze çok keyifli bir bir anılar gezisi gibiydi...

 

-         28 Aralık 2007 günü ise hem 2007’yi uğurladık hem de

Katı Atık Derneği kurucusu Ali Mendillioğlu ile yaşamı,        atık toplayarak yaşamaya çalışanların sorunları, ve okuma alışkanlığının insana kattıklarını konuştuk.

 

-         4 Mart 2008 günü Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili görme engelli Lokman Ayva bizlerleydi. Devletin engellilerle ilgili çalışmaları konusunda bilgi aldık.

 

-         14 Mart Cuma günü üyelerimizle biz bize hayallerimizi ve geleceğimizi konuştuk.

 

-         28 Mart 2008 Cuma günü Attila Aşut ve Ahmet Abakay bizleri kırmayıp Türkiye ve dünyadaki son gelişmeleri değerlendirmek için geldiler.

 

-         11 Nisan 2008 günü Uzman Psikiyatr İnci İlhan Özgür bizleri bağımlılıklarımız konusunda aydınlattı.

 

 

Bizimle Paylaşanlar:

 

Değerli dostlarımızın gıda bağışları sürmektedir.Bu yıl da yapılan maddı katkılar öğrencilerimizin giderleri için bizlere destek olmaya devam etti.

   

         

Gezdiğimiz Sergiler:

 

-         6 Ekim 2007 Cumartesi günü Eşref Armağan ve Canan Deliduman’ın resim sergilerini gezdik. Doğuştan görme engelli Eşraf Armağan bize resme uzanan serüvenini anlattı, merkezimiz için bir gaz lambası resmi yaparak hediye etti.

-         Ayni gün Anka Mall alışveriş merkezinde, Mevlana yılı için düzenlenen sergiyi gezdik.

 

-         22 Mayıs 2008 Perşembe günü Çağdaş Sanatlar Merkezindeki Geçmişten Günümüze Taş Plak ve Gramofon sergisini, Gül Eren’in Letonya’nın başkenti Riga’da çektiği fotoğrafları ve Nur Aktolga’nın goblen,elişi ve resimlerini gördük.

 

-         24 Mayıs 2008 Cumartesi günü Birleşmis Ressamlar ve Heykeltraşlar sergisini Devlet Güzel Sanatlar Müzesinde gezdik. Daha sonra müzenin iki katını da gezimize dahil ettik. Diğer katları önümüzdeki ders yılı tamamlayacağız.

 

 

Dinlediğimiz Konserler:

 

-         5.10.2007 Cuma günü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının konserinde Çaykovski’yi dinledik.

-         4.11.2007 Pazar günü ise gene ayni salonda Türev Berki’nin piyano resitalindeydik.

-         8 Mart Kadınlar günü nedeniyle Ankara Barosu Kültür merkezinde düzenlenen sempozyumun ardından öğrencilerimiz, dünyaca ünlü Christian Plouvier’in fülütü ile tanıştılar.

-         3 Mayıs 2008 Cumartesi günü Devlet Resim heykel Müzesindeydik. Çayyolu Musiki Cemiyeti’nin Türk Sanat Müziği konserinde Şehriban Kasapoğlu’nun besteleri seslendirildi.

 

     Opera:

  

-         7 Kasım 2007 Çarşamba ‘La Traviata’

    

     Bale :

    

-         24 Ekim 2007 Çarşamba ‘Çalıkuşu’

  

    

     Modern Dans :

 

-         19 Ocak 2008 Cumartesi ‘Dansla Buluşma’

 

     Tiyatro :

 

Bu ders yılı da Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Sayın Lemi Bilgin’in desteği ile çok güzel eserler seyrettik.

 

-         7 Aralık 2008 Cuma ‘Kısasa Kısas’

-         22 Mart 2008 Cumartesi ‘Gözlerin Ardındaki Çocuk’

-         19 Nisan 2008 Cumartesi ‘Tek Kişilik Şehir’

 

     İzlediğimiz filimler:

 

     Bu yıl sinema hayatımıza daha çok girdi...

 

-         ‘Yaşamın Kıyısında’

-         ‘Elizabeth’

-         ‘Kabadayı’

-         -Bugün ya da Asla’

-         ‘Persepolis’

-         ‘Milattan Önce 10.000’

-         ‘Ölümcül Oyun’

-         ‘O... Çocukları’

 

     Gezilerimiz :

     

 

-         Eylül 2007 tarihinde geçtiğimiz ders yılı mezun olan üyemiz Nur Tutar’ı Psikolojik Danışman ve Rehberlik uzmanı olarak görev yaptığı Van’da ziyaret ettim.

-         29 Ekim 2007 günü üyemiz Gülay Çoban Doğa İnsan İşbirliği Derneğinin düzenlediği Cumhuriyet Balosuna katıldı. Ankara Palasta düzenlenen baloda merkezimizi temsil etti.

-         1 Mart 2008 Cumartesi günü Barış,Feray ve Ramazan ile birlikte Gölbaşı’na gittik. Göl kenarında ilkbahar için uyanan doğayı izledik.

-         9 Şubat 2008 Cumartesi günü Hasan,Burçin,Alp,Yakup Remzi Kitabevinde Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot’un imza gününe katıldık. Merkezimiz için bir kitabını imzalattık.

-         Üyemiz Gülay Çoban ve Hakan Baran 28.9.2007 Cuma günü gönüllü anneannemiz Emine Tali’nin davetlisi olarak Flamenko Gecesine katıldılar.

 

Birlikteliklerimiz:

 

- 8.10.2007 Pazartesi günü iftar yemeğimizde biraradaydık.

- 10.11.2007 Cumartesi günü Atatürkümüzü anmak için toplandık. Ülkemizin değerli kurucusunun eğitim,kültür,siyaset konularında söylediklerini gözden geçirirken hemen her sözünün halen güncelliğini koruduğunu gördük. Kalkınmış bir ülke olmanın en önemli malzemesinin geleceği görebilen devlet adamları olduğunu bir kez daha anladık.

- 28.12.2007 Cuma günü yeni yılın gelişini kutladık.     Tombala oynadık, şaraplarımızı yudumladık.

- 14.4.2008 Cuma günü biz bize yaptığımız toplantıda hayallerimizi ve geleceğimizi konuştuk.

-   17 Nisan 2008 Perşembe günü Ana Kucağı Down Sendromlu Çocukları Koruma Derneği ve merkezimizin ortaklaşa düzenlediği Müzik Günü’nde engelli yavrularımız ve aileleri ile buluştuk.

-   16 Mayıs 2008 Cuma günü ders yılının sona erişi nedeni ile son genel toplantımızı yaptık. Bu yıl içindeki çalışmalarımızı gözden geçirirken yaptıklarımızla gurur duyduk. Önümüzdeki ders yılı için yapmak istediklerimizi ve hedeflerimizi konuştuk.

 

Bu yıl da devam ettirdiğimiz çalışmalarımız:

 

-         Gönüllü Torun:Gençlerle deneyimlerin paylaşmak isteyen yetişkinlere de gençlerimiz gönüllü torun olmayı sürdürdüler. Onları ziyaret ederek ve onlara ellerinden geldiğince destek olarak gelecekleri için önemli bir donanım elde ettiler.

- Kardeşini Seç:Bir üyemiz Batman ilinden bir ilköğretim     okulu öğrencisi ile yazışmalarını sürdürdü. Öğretmenleri ile yapılan telefon görüşmelerinde öğrencimizin derslerinde büyük ilerleme kaydettiği bilgisini alarak bu çalışmamızın önemini anladık.

-         Bildiklerini öğret: Yetişkinler,zihinsel ve fiziksel engelliler ve öğrenmek isteyen herkesle yapılan bu çalışma üyelerimizin için de verimli oldu

-         Engelli arkadaşlarımızla yaptığımız eğitim çalışmaları

-         Yetişkinler için eğitim

 

     Merkezimiz Üyelerine Sağlanan İş İmkanları:

 

-         Bu yıl iki üyemiz Eskişehir yolu üzerindeki OPET istasyonundaki Cafes kafede haftasonları dönüşümlü olarak çalıştılar.

-         Bir üyemiz ilköğretim öğrencisine geceleri arkadaşlık ederek maddi kazanç sağladı.

-         İki üyemiz yaz döneminde merkezimizde görev yaparak kendilerine katkı sağladılar.
ÖĞRENCİLERİMİZ NELER DEDİ
Yaşantı Paylaşım Merkezi   üyelerinin2007-2008 ders yılı

sonu toplantısının ardından yaptıkları değerlendirmeler:

Furkan-Kalabalık içinde kendine yer bulamayan, sesssizliğini bozup; ‘burada ben de varım’ diyen herkes için paylaşım açıktır.

Serdar-Beklentilerim;farkı gördüğümde tanımak ve gelişime yardımcı olan bu merkezde ileriki yıllarda hayatımı yönetmemde bana destek olacak tüm davranışları edinmemdir.

Soydan-Sağlanılan her türlü imkan sayesinde kendimi yönetme, birilerine yardımcı olma ve maddi, manevi yönden kazanım elde etme yolunda büyük adımlar attım. Daha nice kazanımlar elde etmek dileği ile...

Oğuzhan-Farklı kültürlerden kopup Ankara’ya okumak için gelmiş genç insanların Yaşantı Paylaşım Merkezinde toplanarak birlikte büyük bir aile gibi kendi yaşadıkları üzüntü, mutluluk ve tecrübeleri paylaşmaları bana YPM’nin en mükemmel özelliği olarak yansımıştır.

Ayşegül-Kendimizi geliştirip, başkalarına da yardım etmeyi öğrenme yeri...Farklı kültür,özellik ve kişilikteki insanları tanımak için ideal bir yer. Farklılıkları fark etme yeri ve sıcak bir yer. YPM’li olmak bir ayrıcalıktır!

Şükran-Güzel,yoğun,dolu dolu bir seneydi benim için,üzüldüğüm tek nokta o kadar çok şey verildi ama ben 4.sınıf olmam dolayısıyla çok şeyi alamadığımı düşünüyorum.

Yani bu sene kendi adıma zarardayım...

Yakup-Okulu uzatmak büyük talihsizlik benim için, ama bir yıl daha merkezde ve arkadaşlarla olmak da bir şans...

Gülay-Kendi yapmış olduğum çalışmalarda katılım konusunda yaşadığım zorluklara rağmen çok zevk aldım. Düzenlenen söyleşilerden çok zevk ve bilgi aldığımı düşünüyorum. Bu dönem mezun olup buradan ayrılacağım için üzgünüm. 4 yıllık üyelikten sonra burayı çok özleyeceğim.

Burçin-Down Sendromlu annelerle ilgili çıkaracağımız kitap için ailelerle yaptığımız söyleşiler çok hoşuma gitti. Alanıma çok katkısı olduğunu düşünüyorum. En güzeli de röpörtaj yaptığım ailelerle çok sıcak ve özel bir ilişki oldu aramızda. Burada çok güzel vakit geçirdim 5 ay boyunca.

Hasan-Benim için güzel ve dolu bir seneydi. Yapılan etkinlikler,düzenlenen söyleşiler benim için ayrı bir tecrübe ve farklılık oldu. Ünal arkadaşıma ders vermek konusunda kendi adıma çok önemli dersler çıkardım. Eksiklerimi gördüm.Bir nevi mesleğime başlamadan kendi eksiklerimi görmemi sağladı. Sinema ve tiyatro etkinliklerinde ayrıca özel ve güzel bir zevk duydum. İnşallah önümüzdeki yıllarda da yeni arkadaşlarımızla ve YPM olarak daha güzel ve mutlu zamanlar geçirebiliriz.

Barış-Ben yetiştiğim ortamdan dolayı arkadaşlarla iletişim kurmakta zorlanıyordum. Burası bana insanlarla kaynaşmayı öğretti. Engelli arkadaşlarımıza yardımcı olmak yaptığımız en güzel çalışma olarak görüyorum. Burada olmaktan gurur duyuyorum. Mezun olsam bile burayla olan iletişimimi kesmek istemiyorum. Umarım ileriki yıllarda daha başarılı işer çıkarırız.

Elif-Bu sene YPM’de edindiğim en büyük kazanım görme engelli arkadaşımız Erkan ile yaptığım çalışma oldu. Ona daha verimli olabilmek için çeşitli çıkış yolları arayıp çabalamak benim karakter yapımda da önemli dönüm noktalarına sebep oldu. Eğer böyle bir çalışmaya başlamasaydım toplumdaki görme engelli bireylere karşı sosyal görevlerimizi ve bu bireylerin sorunlarını bilemezdim.

Elbette ki bu farkedilir değişim YPM bünyesindeki olumlu düşünce alışverişi ile gerçekleşti.

Ünal-(Üniversite sınavlarına hazırladığımız öğrencimiz) Öncelikle dersten önce ben hayatı öğrendim. Daha iyi arkadaşlıklar,iş bölümü yapmayı,etrafı temiz bırakmayı...

Bende olmayan şeyleri hep öğrendim. Benim buraya gelirken amacım ders çalışmak ve üniversiteyi kazanmaktı, buraya geldikten sonra üniversiteden daha önemli şeylerin olduğunu öğrendim, büyüklere saygıyı,küçükler sevgiyi,engellilerle daha çok ilgilenmeyi öğrendim. Kısaca yaşamı burada öğrendim.
 
  2006-2007 FAALİYETLERİMİZ

Merkezimizin son durumu:

2006-2007 ders yılında 9 kız 7 erkek 16 öğrencimizle çalıştık. Ders yılı sonunda 3 öğrencimiz başarı ile üniversite eğitimlerini tamamladılar. 2 mezun öğrencimiz KPSS sınavında gösterdikleri başarı sonucu çalışma hayatına başladılar.

Merkezimiz geçtiğimiz yıllarda sadece resmi tatiller ve hafta sonu açıkken bu ders yılı Cumartesi günleri de öğrencilerimiz tarafından faaliyete açıldı.

Kütüphanemizin kayıtları tamamlandı ve okuyucularımıza   hizmet vermeye başladık. Devam eden bağışlarla da   günden güne büyümekte ve zenginleşmekte.

Eğitim Çalışmalarımız:

Merkez içi eğitim:

- İngilizce çalışmalarımız geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da sürdü.

- Zihinsel engelli (Fenilketonüri) 21 yaşındaki bir kız arkadaşımıza bilgisayar kullanımı, okuma becerileri eğitimi üniversiteli gençlerimiz tarafından verildi. Arkadaşımız şiirden çok hoşlandığının farkına vardı ve şiir kitaplarına merak sardı.

- Okulunda sorunlar yaşayan ilköğretim okulu öğrencisi, merkezimizde yine üniversiteli öğrencilerimiz tarafından desteklendi ve sorunları büyük ölçüde giderildi.

- Matematik ve geometri dersinde zorluk çeken lise öğrencileri ise merkezimiz kanalı ile bir araya getirildi. Yaz döneminde bir araya gelerek birbirlerine destek oldular.

Merkezimize verilen eğitim desteği:

- Özgür Sürücü Kursu 2 öğrencimizin sürücü belgesi almasını sağladı.

- Destekçimiz Birol Abakay tarafından öğrencilerimize dilekçe yazma kursu verildi.

- Öğrencilerimizin İngilizce desteği için Serpil Saraç her zamanki gibi yanımızda oldu.

- Smith-Pekcan Institute tarafından bu yıl da üç öğrencimiz Neuro Linguistic   Programming sistemi ile 10 gün boyunca İngilizce bilgilerini geliştirdiler.

- Bir öğrencimize Rituel Sanat merkezi tarafından dans kursu verildi.

- Başkent Aşçılar Derneği   Fransız mutfağı   öğrenmek isteyen bir öğrencimize üç ay boyunca yemek kurslarına katılması için destek sağladı.

- Satılmış Koruk Müzik Merkezi saz öğrenmek isteyen öğrencilerimize eğitim verdi.

Söyleşi:

-Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilci Yardımcısı araştırmacı gazeteci Faruk Bildirici bu yıl da bizi yalnız bırakmadı. Bu kez yazdığı kitaplarla ilgili bizleri aydınlattı. Söyleşiye 15 öğrencimiz katıldı.

-Hukuk doktoru Veli Pancarcı 13 öğrencimizin katıldığı söyleşide, zorluklarla tamamladığı eğitimini ve yaşamını bizlerle paylaştı.

-Köy Enstitüsü mezunu emekli öğretmen Mustafa Fakıoğlu ile bu günün ve dünün eğitim sistemlerini konuşup tartıştık. Emekliliğini arıcılık ile sürdüren Mustafa Fakıoğlu bizi bal ve arılar konusunda da aydınlattı.

Bizimle Paylaşanlar:

Değerli dostlarımız maddi katkılarını ve gıda yardımlarını bu yıl da sürdürdüler.

Paylaştıklarımız:

-Merkezimize yollanan 2.el giysilerin bir kısmını Umut Çocukları Koruma derneği ile paylaştık.

-Çölyak hastalığı ile de mücadele eden Down Sendromlu bir yavrumuz için özel gıda temin ettik.

Gezilerimiz :

-8.10.2006   Beypazarı gezisi: Beypazarı’nın evlerinde korunan tarihi doku bizi çok etkiledi ve gururlandırdı. Akşam geleneksel yaprak sarması, etli güveç ve 40 kat baklavadan oluşan iftar yemeğini paylaştık.

-24.12.2006 Ankara gezisi: Barış’la birlikte tüm Ankara’yı dolaştık. Gezimizi güzel bir yemekle noktaladık.

-31.3.2007 Kitap Fuarı: Değerli   destekçimiz Fendiye Kartal’ın 2. kitabının imza günü de vardı fuarda… Bizim için kitaplarını imzaladı. Fuarın gizemli dünyasında güzel bir gün geçirdik.

-24.2.2007 Anıtkabir gezisi: Ana Kucağı Down Sendromlu Çocukları Koruma Derneği ile birlikte düzenlediğimiz geziye yoğun katılım vardı.

Atatürk’ümüze saygılarımızı sunduk. Kurtuluş Savaşı’nın canlandırıldığı müzeyi gezdik.

-22.4.2007 Eskişehir gezisi: Arabama doluştuk…Bizi Eskişehir’de yayınlanan

-10.6.2007 Gaziantep gezisi:

Gezdiğimiz Sergiler:

-9.11.2008   İbrahim Bayram ‘Köy Manzaraları’   Ziraat Bankası Sanat Galerisi

Dinlediğimiz Konserler:

2 Kasım 2006   C.S.O   Çavkovski   ‘Romeo ve Juliet’   17 kişi dinledik.

23 Kasım 2006   C.S.O   9 üyemizle oradaydık.

30 Kasım 2006 C.S.O Piyanist İdil Biret   4 üyemizle dinledik.

22 Mart 2007 C.S.O   5 üyemizle Johann Nepomuk Hummel’in Fa majör fagot konçertosunu dinledik.

Opera:

7 Şubat 2007         ‘Aşk-ı Memnu’     4 üyemizle   Devlet Opera Balesi   davetlisi olarak izledik.

Modern Dans:

6 Ekim 2006    ‘Yok Olma Noktaları’   4 üyemizle izledik.

Tiyatro:

11 Kasım 2006   ‘Kendime Kıyamam’  11 üyemiz katıldı.

16 Kasım 2006    ‘Tek Yol’    22 üyemizle izledik.

15 Mart   2007     ‘Uçurtmanın Kuyruğu’   10 üyemizle oradaydık.

18 Mart  2007      ‘Keşanlı Ali Destanı’    16 üyemizle izledik.

İzlediğimiz Filimler:

Bu yıl Sayın Ali Uğur desteği ile öğrencilerimiz film izleme fırsatı buldular. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Sihirbaz

Hokkabaz

Köstebek

Umudunu Kaybetme

Mutluluk

Beynenmilel

Karayip Korsanları

Shrek 2

Şeytanın Oteli

Dondurmam Gaymak

Birlikteliklerimiz:

-2 Ekim 2006 ve 19 Ekim 2006 tarihlerinde   üyelerimiz ve bize destek veren dostlarımızla iftar yemeği yedik.

-3 Kasım   2006   günü tüm üyelerimizle yıllık genel değerlendirme toplantısı yaparak projelerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk.

-13 Kasım 2006 günü merkezimizde   Ana Kucağı Down Sendromlu Çocukları Koruma Derneği ile ortak bir kermes düzenledik.

-14-15-16 Kasım 2006 tarihlerinde ise 2. el giysileri merkezimizde satışa çıkardık. Elde edile gelir eksiklerimiz için bize yararlı oldu.

-Üyelerimizi   doğum günlerini yine bu yıl da hep birlikte kutladık.

-26 Kasım 2006 tarihinde bir ‘Müzik Günü’ düzenledik. Sayın Şehriban Kasapoğlu bizlerle güzel sesini ve kanununu paylaştı. Hep birlikte şarkılar söyledik. 35 üyemiz ve dostumuz bizlerleydi.

-22 Haziran 2007 tarihinde de yine bir ‘Müzik Günü’ birlikteliği yaşadık.

-25 Aralık 2006 günü yeni yılı karşılamak üzere toplandık. Tombala oyunu hepimizin   hoşuna gitti. Nuran ablamızın yaptığı pasta ise çok güzeldi.

-1.3.2007 günü düzenlediğimiz ‘Sosyal Yaşamda Güven Herşeydir’ isimli münazara yeni yılın ilk faaliyeti oldu.

-Bu yıl da mezuniyet belgelerini eline alan öğrencilerimiz merkezimizin kurucusu ile baş başa bir akşam yemeği yediler.

Bu Yıl Üzerinde Çalıştığımız Projeler:

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Gönüllü Torun projemizi sürdürdük. Yaşlı dostlarımızın bir yılı daha sağlıkla arkalarında bırakmaları bizi sevindirdi. Gençlerimiz onlardan öğrenmeyi sürdürdüler.

Gençlerimiz bu yıl da zihinsel ve fiziksel engelli arkadaşları ile birlikte çalışmalarını sürdürdüler. Geçtiğimiz yıllarda edindikleri deneyimler bu yılki çalışmaları daha verimli kıldı. Bilgisayar kullanımı, okuma ve yazma çalışmalarında artan bir ilgi gözlemlendi.

Bu yıl haftada bir gün Şehriban Kasapoğlu yönetiminde koro çalışması gerçekleştirdik. Gençlerimiz seslerinin ve yeteneklerinin farkına vardılar.

Kardeşini Seç projesi kapsamında doğu illerinde eğitimlerini sürdüren ilköğretim okulu öğrencilerimizle gençlerimiz mektuplaşmalarını sürdürmeye devam ediyorlar.

Avrupa Gönüllü Hizmeti Gönderici Kuruluş olarak Polonya’ya yolladığımız öğrencimiz Durdu Boşça ile her hafta yazışmalarımızı sürdürdük. Onu, yabancı bir ülkede yalnızlık çekmemesi ve görevlerini en iyi şekilde yapabilmesi için sürekli destekledik.

Yaz döneminde Ankara’da kalan öğrencilerimizle, 3 ilköğretim okulu öğrencisi için yaz okulu düzenledik. Yaz okulumuzla ilgili ayrıntılı bilgiyi web sitemizde bulabilirsiniz.
YAZ OKULUNDA NELER YAPTIK

3.7.2007

Yaz okulunun ilk günü! İlk dersimizi birbirimizi tanımaya ayırdık. Üç öğrencimiz var; Samet 11, Sema 9 ve Down Sendromlu öğrencimiz İnşirah ise 12 yaşında. Daha sonra yaz okulu boyunca kullanacakları defterlerini verdim. Okul defterleri kaplıydı;  anneleri kaplamış. Bu nedenle defter kaplamayı öğretmem gerektiğini düşündüm. Defterleri birlikte kapladık. Emekleri sonucu ortaya çıkandan mutlu oldular. Birlikte çalışırken engelli arkadaşları ile de kaynaştılar. Öğle yemeği sırasında ise sofra adabı ve kuralları konusuna dikkat çektik. Yaz okulu boyunca da bu kuralların yerleşip benimsenmesine özen gösterdik.

Yemekten sonra  "Shrek-3"  filimini izlemek için yola çıktık. Yol boyunca geçtiğimiz sokakların isimlerini öğrendik. Dönüşte ise filimle ilgili sohbet ettik. Hepsi de filmi çok beğenmiş

5.7.2007

Sabah 10.00 da İngilizce dersi vardı. Çocuklara İngilizce dili ve İngilizce dilinin kökeni konusunda bilgi verildi, dil öğrenmenin püf noktaları öğretildi. İngilizce ve Türkçe arasındaki farklar konuşuldu.

İkince dersimizde  yazmaya başladıkları günlükleri inceledik. Yazım kurallarını işledik. Daha sonra, dün sinemaya giderken geçtiğimiz Mithatpaşa Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi, Meşrutiyet Caddesi ve Hatay Sokağın isimlerinin nereden geldiklerini araştırıp öğrendik. 

Öğleden sonraki ders Bilgisayar idi. Samet bilgisayar kullanmayı bildiğini söyledi, ama bilgisayarın başına oturduğunda aslında birkaç oyundan başka hiç birşey bilmediğini gördüm. Bilgisayar donanımını ve bilgisayarın ana parçalarını anlattım. Sema ve İnşirah ile bir kaç kez bilgisayarı açma kapama çalışması yaptık. Daha sonra, kullanışlı bir program olan "Word Programı" nı onlara tanıttım. Programı açma, metin yazma, yazdıkları metinleri kaydetme ve daha sonra kaydettikleri metinleri bulup açma gibi temel bilgileri öğrendiler.

Bugün Samet'in doğum günü imiş, pasta yeme fırsatı hepimizi sevindirdi... Hep birlikte kutladık. Merkezimiz ona, doğum günü nedeniyle kitap hediye etti.

 Günü bitirmeden, yarın yapacağımız "Anıtkabir Gezisi" için ön bilgi topladık.

9.7.2007

Bugün Anıtkabir'de idik. Çocuklar daha önce de burada bulunmuşlar; ancak Türkiye'nin kalbi olan bu mekanla ilgili yeterli bilgileri yoktu. Oradaki görevliler de çocukların bilgilendirilmeleri konusunda bizlere destek olurlarken, bizler de hiçbir ayrıntıyı atlamadan neler biliyorsak anlattık. Kurtuluş Savaşımızı anlatan müzede ise ülkemizin bağımsızlığı için verilen savaşı yeniden yaşadık.

Yemekte konumuz; "Neden sofrada yemek seçmememiz gerektiği" idi.

Yemekten sonra  " Dede Korkut"  ile ilgili bilgi toplandı. Onlara "Boğaç Han" isimli masal okundu.

10.7.2007

Bugün Matematik dersi yaptık. Sayıların büyüsüne kapılarak anlattığım konular, bir önceki dönem okulda görmüş oldukları konulardı; ancak bir aylık tatil süresi konuları unutmaları için yeterli olmuş. Açılar ve temel geometrik şekillerden özellikle İnşirah çok hoşlandı. Öğrenmede tekrarın önemini üzerine basa basa anlattım.

Öğleden sonra ,  bir sonraki derste gideceğimiz resim sergisine hazırlık olması için " Resim sanatı " ile ilgili konuştuk. Renkleri irdeledik. Van Gogh'un yaşamını anlatan bir kitaba baktık. TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan " Saray Süslemesinde Kuş Figürleri "  isimli kitap ilgi ile incelendi. Bizlere kuşlar, kuşların isimleri, renkler, değerli taşlar konusunda bol bol sohbet konusu çıktı.

12.7.2007

Saat 10.00 da İngilizce dersimiz vardı.  Dillerin iletişim aracı olduğunun daha iyi anlaşılabilmesi için, insanların birbirleriyle tanışırken neler söyleyebilecekleri tartışıldı. Sonra da keyifli bir uygulama ile ders sona erdi.

Yemekten sonra ise Ziraat Bankası Kültür Merkezi'nde açılan Mehmet Bayram Türköz'ün resim sergisini gezdik. Sema'nın resme ilgisi vardı ve sürekli sorular soruyordu. Bugünü gazetede neler bulabileceğimizi araştırarak ve "her gün neden gazete okumamız gerektiği" konusunu işleyerek bitirdik. 

16.7.2007

Bugünkü dersimiz Coğrafya. Yönleri, Ankara'nın Türkiye üzerindeki konumu, Ankara'ya komşu iller, coğrafi bölgelerimiz ve ülkemizin komşularını öğrendik.

Yemekten sonra bir Dede Korkut masalı olan "Salur Kazan'ın Oğlu"nu okuduktan sonra bilgisayarımıza yüklediğimiz 1920' lerin Ankara fotoğraflarına baktık. Geçmişten ve bugünden konuştuk.

Günümüz bitmeden, yarın yapacağımız "TBMM Gezisi" için bilgi topladık. Son olarak  gazeteye  bir göz attık.

17.7.2007

TBMM gezimizde bize bir yetkili yardımcı oldu. Kütüphane ve Genel Kurul Salonu, gezimizin  en çok iz bırakan bölümleri idi.  Alt koridorda,  boylu boyunca yerleştirilmiş küçük camekanlarda her ilimizi tanıtan maketler sergileniyordu. İlgi ile dolaştık.

Öğlen yemeğimizi Ankara'nın en eski çay bahçelerinden olan "Papazın Bağı"nda yedik. Çocukların ve benim ilk kez gördüğümüz bir yerdi. Ördekler ve minik havuzdaki balıklar çok hoşumuza gitti.

Öğleden sonra,  ehliyet alabilmek için benim direksiyon çalışmam vardı, çocuklar beni alkışlarıyla desteklediler. Bugün onları evlerine biz bıraktık.

19.7.2007

Öğrencilerimiz tam vaktinde geldiler. Dünkü TBMM gezimizle ilgili yazdıklarını okuduk birlikte, imla hataları oldukça azaldı. Noktalama işaretleri de daha yerli yerinde...

Daha sonra İngilizce dersi vardı. Önceki derste yapılanlar tekrarlandı  Vücudumuzun bölümlerini ve giysilerimizi, sonra da çantamızın içindekileri öğrendik.

Yemekten sonra Bilgisayar çalıştık. Word programını etkin bir şekilde kullanmaya başladılar. Kendimle gurur duydum. Gün bitmeden Dede Korkut'un " Bey Böyrek " isimli hikayesini okuduk. Çocuklar ilgi ile dinlediler. Eflatun Cem Güney'in Türkçesi bir bahar yağmuru gibi ferahlatıcı idi. Günümüz güzel bitti.

23.7.2007

Dün akşam yapılan ödevlerin kontrolü ve ödül dağıtımı sonrası matematik dersimize başladık. Dört işlem çalışması ve test çözümleri sonrası açılar ve geometrik şekilleri tekrarladık, çizimler yaparak eğlenceli vakit geçirdik.

Yemeğimizi yedik,  hayvanat bahçesi gezimiz için bilgi toplama çalışması yaptık. İnternet ve ansiklopedilerden nasıl yararlanabileceğimizi öğrendik. Hayvanların da bizimle aynı dünyada yaşadıklarını, onlara iyi davranmamız ve tanımamız gerektiğini birbirimize hatırlattık.

24.7.2007

Çok sıcak bir gün! Sıcaklık 41  decece,ama biz keyifle yola çıktık. Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesinde bizi karşılayan bilgi panosunda bize yararlı bilgileri not almakla işe başladık. İlk ziyaretimiz timsaha oldu, yumurtalarını bile inceledik değişik timsah türlerinin. Ziyaret ettiğimiz tüm hayvanların yaşam sürelerini, anavatanlarını ve beslenmelerini not alarak öğrendik.

Yorulunca AOÇ ayranı ile susuzluğumuzu giderip üzerine keyif olsun diye bir de dondurma yedik. Akan çeşmeden birbirimizi ıslatıp, serinleyip gezimize devam ettik.

Sevgili Atatürk'ün Atatürk Orman Çiftliği'ni nasıl kurduğunu anlatan küçük müzeyi gezerken, bataklık olduğu için işe yaramaz sanılan bir bölgenin bilgi ve çalışma ile nasıl verimli bir toprağa dönüştüğüne tanık olduk. " İnsanlar da böyle midir acaba " sorusunu sorduk kendi kendimize.

Gezimizin en kötü yanı fili görememiş olmamızdı.

26.7.2007

Güne İngilizce dersi ile başlandı, yaz okulumuzun son günü idi bugün ve bütün öğrenilenler tekrar edildi. İkinci bir dil öğrenilirken bol bol yazılırsa bilgilerin daha kolay öğrenilebileceği çocuklara yeniden anlatıldı. İnşirah ise bu dersten en fazla yararlanan ve hoşlanan öğrencimizdi.

Yemekten sonra çocuklarla yaz programlarını konuşuk ve onlara vakitlerini nasıl en verimli şekilde değerlendirebileceklerini anlatmaya çalıştım.

En son okuduğumuz Dede Korkut masal " Deli Dumrul " çok hoşlarına gitti.

Sertifika töreni için bize katılan velilere çocukları ile ilgili gözlemlerimizi aktardık, gerekli tavsiyelerde bulunduk, okuma alışkanlığı konusunun üzerinde önemle durduk. Tatil olanağı olmayan çocukların Ağustos ayında Çankaya Belediyesi'nin açtığı ücretsiz yüzme kursuna katılacak olmaları bizleri mutlu etti.

Nuran Ablamızın yaptığı pastayı yedikten sonra, öğrencilerimize benim hazırladığım sertifikaları merkezimiz kurucusu A. Belkıs Güneş verdi.

Ben, Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi İşletme Öğretmenliği öğrencisiyim. " Yaşantı Paylaşım Merkezi Yaz Okulu Çalışması" için  gönüllü oldum. Çocuklarla birlikte öğrenirken benim de ufkum açıldı. Gelecekteki öğretmenlik yaşamım için çok şey öğrendim. En mutlu olduğum an ise hiç beklemediğim anda öğrencilerimin beni kucaklayıp öpmesi oldu.

Biletimi aldım, akşam Elbistan'a ayçiçeği toplamaya gidiyorum... Kış için biraz da para kazanmak lazım.

YAKUP EVİN
 
2005-2006 YILI FAALİYETLERİMİZ
 

2005-2006 ders yılında   17 ( 9 kız 8 erkek)   öğrencimizle birlikte çalıştık.

 

Bu yıl 4 öğrencimiz başarı ile üniversite eğitimlerini tamamladılar.

 

Mezun üyelerimizin hepsi halen bir işte çalışmaktalar.

 

Bir üyemiz askerlik görevini tamamladı.

 

 

Merkezimiz, Avrupa Birliği Gönüllü Hizmeti kapsamında yurt dışında sivil toplum örgütleriyle gönüllü çalışmak isteyen gençlerimiz için gönderici kuruluş olarak Ulusal Ajans tarafından tanındı.

 

Kütüphanemizin düzenlenmesi   tamamlanarak kayıt işlerine başlandı.

 

 

2004 yılında yasal kimliğine kavuşan Merkezimiz ve bağlı bulunduğu   Ana Kucağı Down Sendromlu Çocukları     Koruma Derneği’ne ait tabelalar binamızda yer aldı.

 

Elişi odamıza ait açık balkon kapatılarak el işi ve diğer    malzemelerimiz için mekan yarattık.

 

Takı satışlarından elde ettiğimiz gelirle mutfağımıza doğal gaz ocağı bağlattık ve bir de çay makinamız oldu.

 

Bulunduğumuz apartmanın en üst katında olmamız nedeni ile yaz aylarında çok sıcak olan Merkezimiz için iki adet ayaklı vantilatör temin ettik.

 

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da resmi tatiller ve hafta sonları

dışında Merkezimiz öğrencilerimizin kullanımına açık tutuldu.

 

 

 

Eğitim Çalışmalarımız:

 

 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Oyunculuk Ana Sanat Dalı hocası tarafından üyelerimize drama dersleri verildi.

 

Ayni fakültenin tiyatro bölümü son sınıf öğrencisi ise ilgilenen üyelerimizi tiyatro yazarlığı konusunda aydınlattı.

 

Geçtiğimiz yıl Merkezimizce okul öncesi   eğitimi verilen ve bu yıl okula başlayan apartman görevlisinin oğluna, iki parmağı eksik olan sağ eli ile kalem tutma, yazı yazma, çalışma disiplini, okuma, matematik becerileri kazanabilmesi için altı ay süre ile eğitim verildi.

 

Geçtiğimiz yıl dört üyemize burs veren Türk-Amerikan Kültür Derneği bu yıl da iki öğrencimizin İngilizce öğrenmesine katkıda bulunuyor.

 

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler bölümü öğrencisi iki üyemiz Bilkent Üniversitesi Hazırlık okulu okutmanı Leylihan Altuğ’dan ders yılı boyunca aldıkları özel dersler sonucu İngilizce dersi sınavlarında başarılı sonuçlar sağlamışlardır.

 

Kurucumuz A.Belkıs Güneş ders yılı boyunca isteyen tüm üyelerimizin İngilizce derslerine yardımcı olmaya çalışmıştır.

 

Smith Pekcan Institute Kurucusu Nergis Pekcan tarafından sağlanan burs ile Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencisi iki üyemiz Neuro Linguistic Programming sistemi ile İngilizce bilgilerini geliştirme olanağı bulmuşlardır.

 

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Gazi Üniversitesi Mobilya Dekorasyon Bölümü öğrencisi olan üyelerimiz Merkezimizden destek isteyen iki lise II.sınıf öğrencisine derslerinde yardımcı olmuşlardır. Bu öğrenciler Lise III. Sınıfa devam etmeye hak kazanmışlardır.

 

Merkezimiz kütüphanesini yapan marangoz ustasına, talebi üzerine kendisine, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü öğrencisi üyemiz tarafından bilgisayar kullanımına başlangıç dersleri verilmiştir.

 

Kurucumuz, Ulusal Ajans tarafından düzenlenen Avrupa Topluluğu Gençlik Programları ile ilgili proje yazımı, Avrupa Gönüllü Hizmeti ile ilgili bürokrasi konularında bir hafta süren eğitim programına katılmıştır.

 

Söyleşi:

 

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilci Yardımcısı araştırmacı gazeteci Faruk Bildirici, hayatı ve mesleği ile ilgili deneyimlerini üyelerimizle paylaştı. Bu söyleşiye 19 üyemiz katıldı.

 

Anadolu Ajansı Özel Bülten Müdürü Ömer Kaya ile ‘Felsefenin Dünü Bugünü ve Yarını’ konulu söyleşi, 11 üyemizin katılımı ile yapıldı.

 

Kütahya Emniyet Müdürü Şevki Dinçal Merkezimizi ziyaret etti.

Zorlu geçen hayatını ve deneyimlerini üyelerimizle paylaştı ve Merkezimizin kütüphanesine kendi yazmış olduğu şiir kitaplarını armağan etti. Söyleşiye 10 üyemiz katıldı.

 

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi öğrencisi üyemiz Erkan Çetin, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencisi Gülay Çoban ile birlikte Avrupa Birliği ile ilgili bir araştırma yaparak elde ettikleri bilgileri diğer üyelerimize sundular. Söyleşiye 10 üyemiz katıldı.

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi Konservatuar öğrencisi Burak Sarıkaya ile Osmanlıdan günümüze kadar çok sesli müzikle ilgili söyleşi yapıldı. Konu ile ilgili müzik dinlendi. 8 üyemiz bu etkinlikte yer aldı.

 

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü 4.sınıf öğrencisi Tolga Uzun AIDS ve üreme sağlığı hakkında   görsel araçlarla bir seminer verdi. Bu seminerden 14 öğrencimiz yararlandı.

 

Sincan F Tipi Cezaevi öğretmeni Osman Çalışkan cezaevindeki tutukluların yaşamları, eğitimleri ve cezaevinde yaşam koşulları hakkında 11 üyemizi bilgilendirdi.

 

Hürriyet gazetesi yazarlarından Bekir Coşkun ile tanışmak ve söyleşi yapmak isteyen üyelerimiz kendisini Hürriyet gazetesindeki odasında ziyaret ederek söyleşi yaptılar. 11 üyemizin katılımı ile gerçekleşen ziyaret Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencisi üyemiz Feray Aydoğan ve Anıttepe Lisesi II.sınıf öğrencisi Taha Kılıç’ın yoğun gayret ve çabaları ile gerçekleşmiştir.

 

 

Bizimle paylaşanlar:

 

Mezun olan ve staj çalışmalarına başlayacak iki üyemize

Yeni Karamürsel Mağazaları birer takım elbise, gömlek ve kravat hediye etmiştir.

 

Gold Ayakkabı mağazası ise öğrencilerimize birer çift ayakkabı ile destek olmuştur.

 

Merkezimize maddi destek sağlayan, gıda yardımı yapan dostlarımız bu desteklerinin açıklanmaması konusunda son derece hassas olduklarından burada isimlerini belirtemiyoruz. Ancak tüm üyelerimiz adına kendilerine yürekten teşekkür etmeyi borç biliyoruz.

 

 

Paylaştıklarımız:

 

Bu yıl da yaşlı dostlarımızın vergi iadesi zarflarını üyelerimiz yazdılar.

 

Merkezimizin bahar temizliği tüm üyelerimizin katkısı ile tamamlandı.

 

Üyelerimiz takı üretimine devam ettiler. Takı satışlarından bir miktar gelir temin edildi.

 

Üyelerimiz Ana Kucağı Down Sendromlu Çocukları Koruma Derneği’nin düzenlediği yemek sırasında misafirlerin karşılanması, piyango ve el işlerinin satışı görevlerini üstlendiler.

 

Apartman görevlisini 1.sınıfa başlayan oğluna üyelerimizle birlikte okuma bayramı düzenledik. Üyelerimiz Ali’yi teşvik için ona hediyeler verdiler.

 

Ana Kucağı Down Sendromlu Çocukları Koruma Derneği ve Yaşantı Paylaşım merkezi üyeler düzenlenen fasıl gününde bir araya geldiler. Aynur Kılıç ud, Elif Erkan ney çalarak bizlere müzik ziyafeti verdiler.

 

Gezilerimiz:

 

10 Aralık 2005 tarihinde 8 üyemizle birlikte Anadolu medeniyetleri Müzesi ve İtalyan ressam Domingo Notaro’nun resim sergisi gezildi.

 

18 Mart 2006 tarihinde Merkezimiz üyeleri ve dostlarımızdan oluşan 18 kişilik bir grupla Kütahya iline günü birlik bir gezi düzenlendi. Frig Vadisi, Çini Müzesi,Dumlupınar Atatürk Evi, Kossuth Müzesi, Büyük ve Küçük Bedesten gezildi ve daha önce Merkezimizi ziyaret eden Emniyet Müdürü Şevki Dinçal makamında ziyaret edildi.

 

26 Ağustos 2006 tarihinde 2 üyemizle birlikte Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesinde düzenlenen, 1950 yılında DNA’yı keşfeden James Watson’un çalışmaları ile ilgili sergi gezildi.

 

Birlikteliklerimiz:

 

Bu yıl da tüm üyelerimiz dostlarımız ve Faruk Bildirci’nin de katılımı ile iftar yemeği düzenledik.

 

Kurban Bayramında aramıza yeni katılan üyelerimizle birlikte bayram yemeği yedik.

 

2005 yılına veda için toplanarak yeni yılı da kutladık.

 

Üyelerimizin doğum günlerini geleneksel Yaşantı Paylaşım pastası ile tatlandırdık.

 

Kurucumuz mezuniyet belgelerini alan öğrencilerimizle Kumsal Lokantasında kutlama yemeği yedi.

 

İşe başlayan mezun üyelerimiz işyerlerinde ziyaret edildi.

 

Ana Kucağı Down Sendromlu Çocukları Koruma Derneği üyesi bir dostumuz üyelerimize hamur işi ve pide yapmayı uygulamalı olarak öğretti. 11 üyemizle birlikte pişirdiklerimizi afiyetle yedik.

 

Üyelerimiz sıra ile birer hafta sonunu kurucumuzun evinde misafir olma geleneğini sürdürdüler.

 

İzlediğimiz tiyatro oyunları:

 

9 Ekim 2005   ‘Karımla Evleniyorum’,   Altındağ Tiyatrosu

18 üyemizle birlikte tiyatro mevsimini açtık.

 

13 Mayıs 2006   ‘Hayatı Yaşamak’ Akün Sahnesi

9 üyemizle birlikteydik.

 

5 Mart 2006 ‘Ağaçlar Ayakta Ölür’, Küçük Tiyatro.

Üyelerimiz ve dostlarımızdan oluşan 25 kişilik bir grupla güzel oyunun tadını çıkardık.

 

Üyelerimizden A.Furkan Genç’in de rol aldığı Kavaklıderem Derneği Semt Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu ‘Kadınların Savaşı’ adlı oyunu üyelerimiz farklı günlerde izleyerek arkadaşlarına destek oldular.

 

İzlediğimiz opera ve baleler:

 

13 Kasım 2005 ‘Şen Dul’ Büyük Tiyatro

5 üyemiz katıldı.

 

14 Aralık 2005 ‘Saraydan Kız Kaçırma’ Büyük Tiyatro

5 üyemiz katıldı

 

28 Ocak 2006, ‘Sessiz Adımlar’

Modern Dans Topluluğu, Büyük Tiyatro

11 üyemiz izledi.

 

1 Mayıs 2006, ‘Beni Görmezden Gelme’,

Modern Dans Topluluğu, Büyük Tiyatro

6 üyemizle birlikte izledik.

 

 

Dinlediğimiz Konserler:

 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası kemancılarından Ahmet Balamir’in destekleri ile:

 

11 Mayıs 2006,   Beethoven 7.Senfoni, Vivaldi Mevsimler isimli

eserleri 6 üyemizle birlikte dinledik.

 

İzlediğimiz filimler:

 

Üyelerimizin, yeni filimleri, güzel bir ortamda seyredebilmelerini sağlamak için destek arayışlarımız sürmektedir.

Geçtiğimiz ders yılında üyelerimizin Merkezimiz ve Büyülü Fener

Sinemalarının desteği ile izledikleri filimler:

 

Babam ve Oğlum

Bulutlar Beklerken

Sen ne Dilersen

Kurtlar Vadisi

Karagöz ve Hacivat

Da Vinci Şifresi

Göl Evi

 

Sağlık:

 

Sağlık Bakanlığına bağlı Ruh Sağlığı Dispanseri doktorlarından

Uğur Ergün Merkezimiz üyelerine destek vermektedir.

 

Muayenehanesi Merkezimizle ayni apartmanda olan Gastroenterolog İbrahim Gürdal üyelerimizin her türlü sağlık sorunu ile gönüllü ilgilenmekte ve bizleri sağlık konularında bilgilendirmektedir.

 

Gerçekleştirdiğimiz projelerimiz:

 

Gönüllü Torun projemizi bu ders yılı da başarı ile sürdürdük. Üç yaşlı dostumuzun sağlık kontrollerine götürülmeleri, düzenli olarak telefonla aranmaları, belli aralıklarla ziyaret edilmelerine devam edildi.

 

Üyelerimiz ve yaşıtları engelli gençleri bir araya getirerek başlattığımız Kaynaştırma projemiz de her iki grup genç için verimli ve geliştirici oldu.

 

Üyelerimizin yurtlarda yaşayan yaşlıların hoşça vakit geçirmelerini sağlamak amacı ile başlattıkları   Hayat Tiyatrodur projemiz de başarı ile sonuçlandırıldı. Ders yılı boyunca gerekli tüm çalışmaları hiç profesyonel yardım almadan tamamlayan üyelerimiz ‘Haydi Karına Koş’ isimli oyunu Keçiören Güçsüzler Yurdu ve Emekli Sandığı 75. Yıl Huzurevinde sergilediler.

 

Bu proje ayni zamanda Hacettepe üniversitesi Sosyal Hizmetler

Bölümü IV. Sınıf öğrencisi üyemiz Tolga Uzun’un mezuniyet projesi olarak da sunuldu. Tolga Uzun ders yılı sonunda başarı ile mezun oldu.

 

Büyükşehir Belediyeleri ile temasa geçerek onlardan üyelerimizin ülkelerini daha iyi tanıyabilmeleri amacı ile tarafından değişik illeri tanımalarını sağlamak amacıyla başlattığımız proje kapsamında iki üyemiz Diyarbakır Belediyesi

tarafından iki gün süreyle ağırlandılar.

 

Avrupa Gönüllü Hizmeti Gönderici Kuruluş kimliğimizle ilk üyemizi Polonya’da bir yıl süre ile bir sivil toplum örgütü olan ‘Gençlerle İşbirliği’ kuruluşunda, farklı ülkelerden gelen gençlere

ülkemizi tanıtması, kültürel farklılıklar konusunda bilgilenmesi ve Polonya’da çalışma deneyimi kazanabilmesi amacı ile Şubat 2007 tarihinde gönderiyoruz.

 

 

2006-2007 ders yılı için hedeflerimiz:

 

Öncelikle 2005-2006 ders yılı için hedefleyip ancak gerçekleştiremediğimiz konuları yeniden ele alacağız.

 

Geçtiğimiz dönemlerde başladığımız çalışmaları sürdürmeye devam edeceğiz.

 

Üyelerimizin de yoğun isteği olan koro çalışmalarına bu ders yılı başlamayı planlıyoruz.

 

‘Kardeşini Seç’ kampanyası çerçevesinde ülkemizin farklı yörelerinden donanımını arttırmak isteyen ortaöğretim öğrencileri ile   mektupla iletişim kurmaya başlayacağız.

 

 

Tanıtım çalışmalarımız:

 

Merkezimizi özellikle Ankara dışından gelen üniversite öğrencilerimize tanıtabilmek için 28   Yerel Yönetime mektupla broşür ve mektup yolladık.

 

Yaz tatili süresinde ülkemizin değişik yörelerine dağılan üyelerimiz ve Merkez çalışanlarımız broşür, faaliyet raporu içeren belgeleri Belediye Başkanlıklarına ve çevrelerindeki

üniversiteyi hedefleyen gençlere ulaştırmaya çalıştılar.

 

Üniversitelere bağlı fakültelerin öğrenci işleri birimlerine Merkezimizin çalışmaları ile ilgili bilgi aktarımını sürdürdük.

 

Üyelerimize iş olanağı sağlayan kişi ve kurumlar:

 

Fendiye Kartal                           Özben Bozkaya

 

Birgül Soyuyüce                         Sumru Karakullukçu

 

Necdet Koşanoğlu

 

 

Üyelerimiz neler dediler:

 

-Sıcak bir ortam…

-Sosyal faaliyetler beni rahatlatıyor.

-Burası farklı; önemsiz sandığımız şeylerin önemini anladığımız yer.

-İnsanların görüşüne saygı duyuluyor.

-Fikirlere saygı var…

-Görevler ciddiye alınıyor…

-Burada gelecek için hazırlandığımızı hissediyorum.

-Güven veren bir ortam…

-Farklı üniversitelerden arkadaşlarla tanıştım.

-Dostlar kazandım.

-Birlikte çalışmanın keyfine vardım.

-Engelli arkadaşlarımızla birlikte geçirdiğimiz zaman bana çok şey öğretti.

-Okulda öğrendiklerimizi uygulama fırsatı bulduk.

-Söyleşiler bana çok şey kattı.

-Projelerin üzerine daha çok eğilebilirdik.

-Zamanı daha iyi yönetebilirdik.

-Desteğe muhtaç çocuklarla daha çok çalışmak isterim.

-İlk kez operet izledim. Görsellik beni çok etkiledi.

-Sosyal açıdan kendimi değerli hissediyorum.

-Modern Dans Topluluğu gösterisi hoşuma gitti. Hareketlerin duyguları ifade edişini gördüm.

-Yaptığımız faaliyetlerden sonra yazdığımız geri bildirimler yazılı anlatımımı ve ifademi güçlendirdi. Bir konuda yoğunlaşmamı ve dikkatimi toplamamı sağladı.

-Bireysel olarak ifade edemediklerimi bu topluluk içinde anlatabiliyorum.

-Düşüncelerim faaliyete geçebiliyor.

-Gönüllü Torun projesine katkıda bulunarak yaşlıları daha iyi anladım.

-Arkadaşların bilgisayarı tekellerine almamalarını istiyorum. İşini bitiren msn’e dalmasın.

-Engelli arkadaşlarla çalıştık, yararlı olduğuma inandım. İşaret dili ile anlaştık.

-Bilgisayarımı ilerlettim, yabancı dilimi geliştirdim.

-Geniş katılımlı faaliyetleri arttırarak kaynaşma sağlamalı ve görevlendirmede daha organize olmalıyız.

-Değişik konularda kurslara yönelmek ve bu konuda teşvik edilmek isterim.

-Daha dışa dönük oldum.

-Söyleşi için değişik fikirlerin uç noktalarındaki kişilerle, örneğin Baskın Oran, Etiyen Mahçupyan ile tanışıp konuşmak isterim.

-Merkezde bir tiyatro topluluğu kurduk. Toplulukla birlikte çalışırken farklı kişilerin dünyalarına girebildim. Oyunu seçip yönetmenliği üstlendim. Yaşıtlarımla çalışmanın zor ve güzel yanlarını yaşadım. Başaramamaktan korktum. İlk deneyimimdi,

üstlendiğim işin sorumluluğunun ağırlığı bana çok şey öğretti.

Başladığımız işi tamamladık.

-Kütüphanenin yeniden düzenlenmesine katkıda bulundum.

-Merkezde, birlikte yapılan çalışmalar sonucu uyumlu çalışma yöntemleri geliştirdim. İş ne kadar ağır olursa olsun birlikte çalışıp sorumlulukları paylaşınca her zorluğun üstesinden gelindiğini farkettim.

-21 yaşında engelli bir erkek arkadaşı tiyatroya götürdüm, onun mutlu olduğunu hissettim. Bu beni de mutlu etti.

-Merkez olarak ilk kez Ankara dışına yolculuk yaptık. Eğlenceli oldu. Kütahya’yı ilk kez gördüm. Uyumlu bir topluluktuk.

-Merkezimize destek veren bir psikologdan yardım aldım.

-Aşırı uçlara eğilimli olabilirdim çünkü ne yöne gideceğimi bilemiyordum…

-Türk-Amerikan Kültür derneğinde İngilizce öğrenmeye devam ediyorum.

-Merkez kanalı ile Diyarbakır’ı görme olanağım oldu. Diyarbakır’da ağırlanmak beni mutlu etti.

-Sanatsal kimliği ön planda kişilerle söyleşi yapmak isterim, mesela Cezmi Ersöz, Yılmaz Odabaşı, Çetin Altan, Can Dündar,Emin Çölaşan, Tayfun Taliboğlu gibi…

-Liseli bir gence matematik dersi verdim.

-Farklı bakış açılarının farkına vardım.

-Yazım kuralları, mektupla iletişim konusunda kendimi geliştirdim.

-Kültür ve sanat desteği ile sorunlarımdan uzaklaştım.

-Daha çok gezi düzenlensin isterim.

-Grup çalışmaları değişik kimlikleri tanımama neden oldu. Organizasyonun önemini anladım. Toplu çalışmalarda her bireyin sorumluluk almasını denetlemek gerekiyormuş…

-Söyleşiler verimli oldu, ünlü kişilerin deneyimlerinden çok şey öğrendim.

-15 günde bir mutlaka toplanalım.

-Ankara’ya üniversite öğrencisi olarak geldim, burada arkadaşlık kurabileceğim seçkin kişilerle tanıştım.

-Tiyatro çalışmamız sayesinde topluluk karşısında konuşmakta zorlanmamı yendim.

-İnsanları gözlemlemek hoşuma gidiyor. Burada güzel örnekler var.

-Yanlış yapıldığında nasıl telafi edildiğini gördüm.

-Olumsuzluğumun farkına vardım.Kendimle ilgili   hep olumsuz düşünüyormuşum.

-Burada benim görüşlerimi paylaşmasa da görüşlerime saygı duyan arkadaşlarla birlikte oldum.

-Engelli gençler ve yaşlılarla az çalışıldığını düşünüyorum bu konuda daha fazla engelli gence ve yaşlıya ulaşmaya çalışmalıyız.
 
Öğleden sonra ,  bir sonraki derste gideceğimiz resim sergisine hazırlık olması için " Resim sanatı " ile ilgili konuştuk. Renkleri irdeledik. Van Gogh'un yaşamını anlatan bir kitaba baktık. TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan " Saray Süslemesinde Kuş Figürleri "  isimli kitap ilgi ile incelendi. Bizlere kuşlar, kuşların isimleri, renkler, değerli taşlar konusunda bol bol sohbet konusu çıktı.
Öğleden sonra ,  bir sonraki derste gideceğimiz resim sergisine hazırlık olması için " Resim sanatı " ile ilgili konuştuk. Renkleri irdeledik. Van Gogh'un yaşamını anlatan bir kitaba baktık. TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan " Saray Süslemesinde Kuş Figürleri "  isimli kitap ilgi ile incelendi. Bizlere kuşlar, kuşların isimleri, renkler, değerli taşlar konusunda bol bol sohbet konusu çıktı.

12.7.2007

Saat 10.00 da İngilizce dersimiz vardı.  Dillerin iletişim aracı olduğunun daha iyi anlaşılabilmesi için, insanların birbirleriyle tanışırken neler söyleyebilecekleri tartışıldı. Sonra da keyifli bir uygulama ile ders sona erdi.

Yemekten sonra ise Ziraat Bankası Kültür Merkezi'nde açılan Mehmet Bayram Türköz'ün resim sergisini gezdik. Sema'nın resme ilgisi vardı ve sürekli sorular soruyordu. Bugünü gazetede neler bulabileceğimizi araştırarak ve "her gün neden gazete okumamız gerektiği" konusunu işleyerek bitirdik. 

16.7.2007

Bugünkü dersimiz Coğrafya. Yönleri, Ankara'nın Türkiye üzerindeki konumu, Ankara'ya komşu iller, coğrafi bölgelerimiz ve ülkemizin komşularını öğrendik.

Yemekten sonra bir Dede Korkut masalı olan "Salur Kazan'ın Oğlu"nu okuduktan sonra bilgisayarımıza yüklediğimiz 1920' lerin Ankara fotoğraflarına baktık. Geçmişten ve bugünden konuştuk.

Günümüz bitmeden, yarın yapacağımız "TBMM Gezisi" için bilgi topladık. Son olarak  gazeteye  bir göz attık.

17.7.2007

TBMM gezimizde bize bir yetkili yardımcı oldu. Kütüphane ve Genel Kurul Salonu, gezimizin  en çok iz bırakan bölümleri idi.  Alt koridorda,  boylu boyunca yerleştirilmiş küçük camekanlarda her ilimizi tanıtan maketler sergileniyordu. İlgi ile dolaştık.

Öğlen yemeğimizi Ankara'nın en eski çay bahçelerinden olan "Papazın Bağı"nda yedik. Çocukların ve benim ilk kez gördüğümüz bir yerdi. Ördekler ve minik havuzdaki balıklar çok hoşumuza gitti.

Öğleden sonra,  ehliyet alabilmek için benim direksiyon çalışmam vardı, çocuklar beni alkışlarıyla desteklediler. Bugün onları evlerine biz bıraktık.

19.7.2007

Öğrencilerimiz tam vaktinde geldiler. Dünkü TBMM gezimizle ilgili yazdıklarını okuduk birlikte, imla hataları oldukça azaldı. Noktalama işaretleri de daha yerli yerinde...

Daha sonra İngilizce dersi vardı. Önceki derste yapılanlar tekrarlandı  Vücudumuzun bölümlerini ve giysilerimizi, sonra da çantamızın içindekileri öğrendik.

Yemekten sonra Bilgisayar çalıştık. Word programını etkin bir şekilde kullanmaya başladılar. Kendimle gurur duydum. Gün bitmeden Dede Korkut'un " Bey Böyrek " isimli hikayesini okuduk. Çocuklar ilgi ile dinlediler. Eflatun Cem Güney'in Türkçesi bir bahar yağmuru gibi ferahlatıcı idi. Günümüz güzel bitti.

23.7.2007

Dün akşam yapılan ödevlerin kontrolü ve ödül dağıtımı sonrası matematik dersimize başladık. Dört işlem çalışması ve test çözümleri sonrası açılar ve geometrik şekilleri tekrarladık, çizimler yaparak eğlenceli vakit geçirdik.

Yemeğimizi yedik,  hayvanat bahçesi gezimiz için bilgi toplama çalışması yaptık. İnternet ve ansiklopedilerden nasıl yararlanabileceğimizi öğrendik. Hayvanların da bizimle aynı dünyada yaşadıklarını, onlara iyi davranmamız ve tanımamız gerektiğini birbirimize hatırlattık.

24.7.2007

Çok sıcak bir gün! Sıcaklık 41  decece,ama biz keyifle yola çıktık. Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesinde bizi karşılayan bilgi panosunda bize yararlı bilgileri not almakla işe başladık. İlk ziyaretimiz timsaha oldu, yumurtalarını bile inceledik değişik timsah türlerinin. Ziyaret ettiğimiz tüm hayvanların yaşam sürelerini, anavatanlarını ve beslenmelerini not alarak öğrendik.

Yorulunca AOÇ ayranı ile susuzluğumuzu giderip üzerine keyif olsun diye bir de dondurma yedik. Akan çeşmeden birbirimizi ıslatıp, serinleyip gezimize devam ettik.

Sevgili Atatürk'ün Atatürk Orman Çiftliği'ni nasıl kurduğunu anlatan küçük müzeyi gezerken, bataklık olduğu için işe yaramaz sanılan bir bölgenin bilgi ve çalışma ile nasıl verimli bir toprağa dönüştüğüne tanık olduk. " İnsanlar da böyle midir acaba " sorusunu sorduk kendi kendimize.

Gezimizin en kötü yanı fili görememiş olmamızdı.

26.7.2007

Güne İngilizce dersi ile başlandı, yaz okulumuzun son günü idi bugün ve bütün öğrenilenler tekrar edildi. İkinci bir dil öğrenilirken bol bol yazılırsa bilgilerin daha kolay öğrenilebileceği çocuklara yeniden anlatıldı. İnşirah ise bu dersten en fazla yararlanan ve hoşlanan öğrencimizdi.

Yemekten sonra çocuklarla yaz programlarını konuşuk ve onlara vakitlerini nasıl en verimli şekilde değerlendirebileceklerini anlatmaya çalıştım.

En son okuduğumuz Dede Korkut masal " Deli Dumrul " çok hoşlarına gitti.

Sertifika töreni için bize katılan velilere çocukları ile ilgili gözlemlerimizi aktardık, gerekli tavsiyelerde bulunduk, okuma alışkanlığı konusunun üzerinde önemle durduk. Tatil olanağı olmayan çocukların Ağustos ayında Çankaya Belediyesi'nin açtığı ücretsiz yüzme kursuna katılacak olmaları bizleri mutlu etti.

Nuran Ablamızın yaptığı pastayı yedikten sonra, öğrencilerimize benim hazırladığım sertifikaları merkezimiz kurucusu A. Belkıs Güneş verdi.

Ben, Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi İşletme Öğretmenliği öğrencisiyim. " Yaşantı Paylaşım Merkezi Yaz Okulu Çalışması" için  gönüllü oldum. Çocuklarla birlikte öğrenirken benim de ufkum açıldı. Gelecekteki öğretmenlik yaşamım için çok şey öğrendim. En mutlu olduğum an ise hiç beklemediğim anda öğrencilerimin beni kucaklayıp öpmesi oldu.

Biletimi aldım, akşam Elbistan'a ayçiçeği toplamaya gidiyorum... Kış için biraz da para kazanmak lazım.

YAKUP EVİN
 
2005-2006 YILI FAALİYETLERİMİZ
 

2005-2006 ders yılında   17 ( 9 kız 8 erkek)   öğrencimizle birlikte çalıştık.

 

Bu yıl 4 öğrencimiz başarı ile üniversite eğitimlerini tamamladılar.

 

Mezun üyelerimizin hepsi halen bir işte çalışmaktalar.

 

Bir üyemiz askerlik görevini tamamladı.

 

 

Merkezimiz, Avrupa Birliği Gönüllü Hizmeti kapsamında yurt dışında sivil toplum örgütleriyle gönüllü çalışmak isteyen gençlerimiz için gönderici kuruluş olarak Ulusal Ajans tarafından tanındı.

 

Kütüphanemizin düzenlenmesi   tamamlanarak kayıt işlerine başlandı.

 

 

2004 yılında yasal kimliğine kavuşan Merkezimiz ve bağlı bulunduğu   Ana Kucağı Down Sendromlu Çocukları     Koruma Derneği’ne ait tabelalar binamızda yer aldı.

 

Elişi odamıza ait açık balkon kapatılarak el işi ve diğer    malzemelerimiz için mekan yarattık.

 

Takı satışlarından elde ettiğimiz gelirle mutfağımıza doğal gaz ocağı bağlattık ve bir de çay makinamız oldu.

 

Bulunduğumuz apartmanın en üst katında olmamız nedeni ile yaz aylarında çok sıcak olan Merkezimiz için iki adet ayaklı vantilatör temin ettik.

 

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da resmi tatiller ve hafta sonları

dışında Merkezimiz öğrencilerimizin kullanımına açık tutuldu.

 

 

 

Eğitim Çalışmalarımız:

 

 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Oyunculuk Ana Sanat Dalı hocası tarafından üyelerimize drama dersleri verildi.

 

Ayni fakültenin tiyatro bölümü son sınıf öğrencisi ise ilgilenen üyelerimizi tiyatro yazarlığı konusunda aydınlattı.

 

Geçtiğimiz yıl Merkezimizce okul öncesi   eğitimi verilen ve bu yıl okula başlayan apartman görevlisinin oğluna, iki parmağı eksik olan sağ eli ile kalem tutma, yazı yazma, çalışma disiplini, okuma, matematik becerileri kazanabilmesi için altı ay süre ile eğitim verildi.

 

Geçtiğimiz yıl dört üyemize burs veren Türk-Amerikan Kültür Derneği bu yıl da iki öğrencimizin İngilizce öğrenmesine katkıda bulunuyor.

 

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler bölümü öğrencisi iki üyemiz Bilkent Üniversitesi Hazırlık okulu okutmanı Leylihan Altuğ’dan ders yılı boyunca aldıkları özel dersler sonucu İngilizce dersi sınavlarında başarılı sonuçlar sağlamışlardır.

 

Kurucumuz A.Belkıs Güneş ders yılı boyunca isteyen tüm üyelerimizin İngilizce derslerine yardımcı olmaya çalışmıştır.

 

Smith Pekcan Institute Kurucusu Nergis Pekcan tarafından sağlanan burs ile Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencisi iki üyemiz Neuro Linguistic Programming sistemi ile İngilizce bilgilerini geliştirme olanağı bulmuşlardır.

 

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Gazi Üniversitesi Mobilya Dekorasyon Bölümü öğrencisi olan üyelerimiz Merkezimizden destek isteyen iki lise II.sınıf öğrencisine derslerinde yardımcı olmuşlardır. Bu öğrenciler Lise III. Sınıfa devam etmeye hak kazanmışlardır.

 

Merkezimiz kütüphanesini yapan marangoz ustasına, talebi üzerine kendisine, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü öğrencisi üyemiz tarafından bilgisayar kullanımına başlangıç dersleri verilmiştir.

 

Kurucumuz, Ulusal Ajans tarafından düzenlenen Avrupa Topluluğu Gençlik Programları ile ilgili proje yazımı, Avrupa Gönüllü Hizmeti ile ilgili bürokrasi konularında bir hafta süren eğitim programına katılmıştır.

 

Söyleşi:

 

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilci Yardımcısı araştırmacı gazeteci Faruk Bildirici, hayatı ve mesleği ile ilgili deneyimlerini üyelerimizle paylaştı. Bu söyleşiye 19 üyemiz katıldı.

 

Anadolu Ajansı Özel Bülten Müdürü Ömer Kaya ile ‘Felsefenin Dünü Bugünü ve Yarını’ konulu söyleşi, 11 üyemizin katılımı ile yapıldı.

 

Kütahya Emniyet Müdürü Şevki Dinçal Merkezimizi ziyaret etti.

Zorlu geçen hayatını ve deneyimlerini üyelerimizle paylaştı ve Merkezimizin kütüphanesine kendi yazmış olduğu şiir kitaplarını armağan etti. Söyleşiye 10 üyemiz katıldı.

 

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi öğrencisi üyemiz Erkan Çetin, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencisi Gülay Çoban ile birlikte Avrupa Birliği ile ilgili bir araştırma yaparak elde ettikleri bilgileri diğer üyelerimize sundular. Söyleşiye 10 üyemiz katıldı.

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi Konservatuar öğrencisi Burak Sarıkaya ile Osmanlıdan günümüze kadar çok sesli müzikle ilgili söyleşi yapıldı. Konu ile ilgili müzik dinlendi. 8 üyemiz bu etkinlikte yer aldı.

 

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü 4.sınıf öğrencisi Tolga Uzun AIDS ve üreme sağlığı hakkında   görsel araçlarla bir seminer verdi. Bu seminerden 14 öğrencimiz yararlandı.

 

Sincan F Tipi Cezaevi öğretmeni Osman Çalışkan cezaevindeki tutukluların yaşamları, eğitimleri ve cezaevinde yaşam koşulları hakkında 11 üyemizi bilgilendirdi.

 

Hürriyet gazetesi yazarlarından Bekir Coşkun ile tanışmak ve söyleşi yapmak isteyen üyelerimiz kendisini Hürriyet gazetesindeki odasında ziyaret ederek söyleşi yaptılar. 11 üyemizin katılımı ile gerçekleşen ziyaret Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencisi üyemiz Feray Aydoğan ve Anıttepe Lisesi II.sınıf öğrencisi Taha Kılıç’ın yoğun gayret ve çabaları ile gerçekleşmiştir.

 

 

Bizimle paylaşanlar:

 

Mezun olan ve staj çalışmalarına başlayacak iki üyemize

Yeni Karamürsel Mağazaları birer takım elbise, gömlek ve kravat hediye etmiştir.

 

Gold Ayakkabı mağazası ise öğrencilerimize birer çift ayakkabı ile destek olmuştur.

 

Merkezimize maddi destek sağlayan, gıda yardımı yapan dostlarımız bu desteklerinin açıklanmaması konusunda son derece hassas olduklarından burada isimlerini belirtemiyoruz. Ancak tüm üyelerimiz adına kendilerine yürekten teşekkür etmeyi borç biliyoruz.

 

 

Paylaştıklarımız:

 

Bu yıl da yaşlı dostlarımızın vergi iadesi zarflarını üyelerimiz yazdılar.

 

Merkezimizin bahar temizliği tüm üyelerimizin katkısı ile tamamlandı.

 

Üyelerimiz takı üretimine devam ettiler. Takı satışlarından bir miktar gelir temin edildi.

 

Üyelerimiz Ana Kucağı Down Sendromlu Çocukları Koruma Derneği’nin düzenlediği yemek sırasında misafirlerin karşılanması, piyango ve el işlerinin satışı görevlerini üstlendiler.

 

Apartman görevlisini 1.sınıfa başlayan oğluna üyelerimizle birlikte okuma bayramı düzenledik. Üyelerimiz Ali’yi teşvik için ona hediyeler verdiler.

 

Ana Kucağı Down Sendromlu Çocukları Koruma Derneği ve Yaşantı Paylaşım merkezi üyeler düzenlenen fasıl gününde bir araya geldiler. Aynur Kılıç ud, Elif Erkan ney çalarak bizlere müzik ziyafeti verdiler.

 

Gezilerimiz:

 

10 Aralık 2005 tarihinde 8 üyemizle birlikte Anadolu medeniyetleri Müzesi ve İtalyan ressam Domingo Notaro’nun resim sergisi gezildi.

 

18 Mart 2006 tarihinde Merkezimiz üyeleri ve dostlarımızdan oluşan 18 kişilik bir grupla Kütahya iline günü birlik bir gezi düzenlendi. Frig Vadisi, Çini Müzesi,Dumlupınar Atatürk Evi, Kossuth Müzesi, Büyük ve Küçük Bedesten gezildi ve daha önce Merkezimizi ziyaret eden Emniyet Müdürü Şevki Dinçal makamında ziyaret edildi.

 

26 Ağustos 2006 tarihinde 2 üyemizle birlikte Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesinde düzenlenen, 1950 yılında DNA’yı keşfeden James Watson’un çalışmaları ile ilgili sergi gezildi.

 

Birlikteliklerimiz:

 

Bu yıl da tüm üyelerimiz dostlarımız ve Faruk Bildirci’nin de katılımı ile iftar yemeği düzenledik.

 

Kurban Bayramında aramıza yeni katılan üyelerimizle birlikte bayram yemeği yedik.

 

2005 yılına veda için toplanarak yeni yılı da kutladık.

 

Üyelerimizin doğum günlerini geleneksel Yaşantı Paylaşım pastası ile tatlandırdık.

 

Kurucumuz mezuniyet belgelerini alan öğrencilerimizle Kumsal Lokantasında kutlama yemeği yedi.

 

İşe başlayan mezun üyelerimiz işyerlerinde ziyaret edildi.

 

Ana Kucağı Down Sendromlu Çocukları Koruma Derneği üyesi bir dostumuz üyelerimize hamur işi ve pide yapmayı uygulamalı olarak öğretti. 11 üyemizle birlikte pişirdiklerimizi afiyetle yedik.

 

Üyelerimiz sıra ile birer hafta sonunu kurucumuzun evinde misafir olma geleneğini sürdürdüler.

 

İzlediğimiz tiyatro oyunları:

 

9 Ekim 2005   ‘Karımla Evleniyorum’,   Altındağ Tiyatrosu

18 üyemizle birlikte tiyatro mevsimini açtık.

 

13 Mayıs 2006   ‘Hayatı Yaşamak’ Akün Sahnesi

9 üyemizle birlikteydik.

 

5 Mart 2006 ‘Ağaçlar Ayakta Ölür’, Küçük Tiyatro.

Üyelerimiz ve dostlarımızdan oluşan 25 kişilik bir grupla güzel oyunun tadını çıkardık.

 

Üyelerimizden A.Furkan Genç’in de rol aldığı Kavaklıderem Derneği Semt Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu ‘Kadınların Savaşı’ adlı oyunu üyelerimiz farklı günlerde izleyerek arkadaşlarına destek oldular.

 

İzlediğimiz opera ve baleler:

 

13 Kasım 2005 ‘Şen Dul’ Büyük Tiyatro

5 üyemiz katıldı.

 

14 Aralık 2005 ‘Saraydan Kız Kaçırma’ Büyük Tiyatro

5 üyemiz katıldı

 

28 Ocak 2006, ‘Sessiz Adımlar’

Modern Dans Topluluğu, Büyük Tiyatro

11 üyemiz izledi.

 

1 Mayıs 2006, ‘Beni Görmezden Gelme’,

Modern Dans Topluluğu, Büyük Tiyatro

6 üyemizle birlikte izledik.

 

 

Dinlediğimiz Konserler:

 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası kemancılarından Ahmet Balamir’in destekleri ile:

 

11 Mayıs 2006,   Beethoven 7.Senfoni, Vivaldi Mevsimler isimli

eserleri 6 üyemizle birlikte dinledik.

 

İzlediğimiz filimler:

 

Üyelerimizin, yeni filimleri, güzel bir ortamda seyredebilmelerini sağlamak için destek arayışlarımız sürmektedir.

Geçtiğimiz ders yılında üyelerimizin Merkezimiz ve Büyülü Fener

Sinemalarının desteği ile izledikleri filimler:

 

Babam ve Oğlum

Bulutlar Beklerken

Sen ne Dilersen

Kurtlar Vadisi

Karagöz ve Hacivat

Da Vinci Şifresi

Göl Evi

 

Sağlık:

 

Sağlık Bakanlığına bağlı Ruh Sağlığı Dispanseri doktorlarından

Uğur Ergün Merkezimiz üyelerine destek vermektedir.

 

Muayenehanesi Merkezimizle ayni apartmanda olan Gastroenterolog İbrahim Gürdal üyelerimizin her türlü sağlık sorunu ile gönüllü ilgilenmekte ve bizleri sağlık konularında bilgilendirmektedir.

 

Gerçekleştirdiğimiz projelerimiz:

 

Gönüllü Torun projemizi bu ders yılı da başarı ile sürdürdük. Üç yaşlı dostumuzun sağlık kontrollerine götürülmeleri, düzenli olarak telefonla aranmaları, belli aralıklarla ziyaret edilmelerine devam edildi.

 

Üyelerimiz ve yaşıtları engelli gençleri bir araya getirerek başlattığımız Kaynaştırma projemiz de her iki grup genç için verimli ve geliştirici oldu.

 

Üyelerimizin yurtlarda yaşayan yaşlıların hoşça vakit geçirmelerini sağlamak amacı ile başlattıkları   Hayat Tiyatrodur projemiz de başarı ile sonuçlandırıldı. Ders yılı boyunca gerekli tüm çalışmaları hiç profesyonel yardım almadan tamamlayan üyelerimiz ‘Haydi Karına Koş’ isimli oyunu Keçiören Güçsüzler Yurdu ve Emekli Sandığı 75. Yıl Huzurevinde sergilediler.

 

Bu proje ayni zamanda Hacettepe üniversitesi Sosyal Hizmetler

Bölümü IV. Sınıf öğrencisi üyemiz Tolga Uzun’un mezuniyet projesi olarak da sunuldu. Tolga Uzun ders yılı sonunda başarı ile mezun oldu.

 

Büyükşehir Belediyeleri ile temasa geçerek onlardan üyelerimizin ülkelerini daha iyi tanıyabilmeleri amacı ile tarafından değişik illeri tanımalarını sağlamak amacıyla başlattığımız proje kapsamında iki üyemiz Diyarbakır Belediyesi

tarafından iki gün süreyle ağırlandılar.

 

Avrupa Gönüllü Hizmeti Gönderici Kuruluş kimliğimizle ilk üyemizi Polonya’da bir yıl süre ile bir sivil toplum örgütü olan ‘Gençlerle İşbirliği’ kuruluşunda, farklı ülkelerden gelen gençlere

ülkemizi tanıtması, kültürel farklılıklar konusunda bilgilenmesi ve Polonya’da çalışma deneyimi kazanabilmesi amacı ile Şubat 2007 tarihinde gönderiyoruz.

 

          2004-2005 Ders Yılı
 

-Tadilatı biten Mithatpaşa Cad. 10/13 no.lu merkezimizin

eksikleri giderildi. Çalışmalarımıza yeni adresimizde başladık.

 

-Ana Kucağı Down Sendromlu Çocukları Koruma Derneği ile ilk toplantımızı yaptık. Birlikte yapacağımız çalışmalar konusunda

fikir birliğine vardık.

-8. sınıf öğrencisine Lise Giriş Sıvalarına hazırlanabilmesi için Fen Fakültesi öğrencisi üyemiz  ders vererek destek oldu.

-Üyelerimizle birlikte kütüphanemizi düzenledik.

-Merkezimize yerleştirilen iki bilgisayar kullanıma hazır hale getirildi. İnternet bağlantımız sağlandı.

-Merkezimizi tanıtım amacıyla bize destek olmak isteyen dostlarımıza üye öğrencilerimizce bir gösteri sunuldu ve söyleşi yapıldı.

-Öğrencilerimize tüketici hakları konusunda bilgi verildi. Bir ayakkabı mağazası ile sorun yaşayan öğrencimize destek verilerek sorununun çözümü sağlandı.

-Özgeçmiş hazırlama ve işe başvuru konularında öğrencilere bilgi verildi ve iş disiplini konusunda eğitildiler.

-Merkezimize destek vermek isteyen kişilerce kitap bağışları sürüyor.

-Merkezimiz Down Sendromlu Çocukları Koruma Derneğinin

 

Kültür Merkezi olarak yasal kimliğine kavuştu.

 

-Öğrencilerimiz vergi iadesi zarfları doldurarak gelir temin

 

ettiler.

 

-Eve çıkmak isteyen öğrencilerimizin ev tutmalarına yardımcı  

 

olarak onlara boya ve eşya desteği sağladık.

 

-Öğrencilerimizin İngilizce derslerine yardımcı olundu.

 

-Aralık ayı içinde tüm öğrencilerimiz ve destekçilerimiz 25 kişinin katılımı ile kendi hazırladığımız yemeklerle bir toplantı yaptık.

 

-Ramazan ayı boyunca oruç tutan öğrencilerimize iftar yemeği hazırladık.

 

-Merkezimizde görevli olanlara ve bulunduğumuz apartmanın görevlilerine Türkçe çalıştırılarak, anadillerinin farkına varmalarına gayret edildi.

 

-Öğrencilerimize   evlerinde kolayca yapabilecekleri yemekler uygulamalı olarak öğretildi.

 

-Merkezimize bağış olarak verilen 2.el iyi durumdaki giysileri öğrencilerimizle birlikte değerlendirdik. Bir kısmının ise Kermes düzenleyerek satışını yaparak Merkezimize gelir temin ettik.

 

-Merkezimize alınan günlük gazetenin öğrencilerimiz tarafından okunması desteklenerek güncel olaylara ilişkin sohbet toplantıları yapıldı.

 

-Çalışmayan Vestel marka bilgisayarımızı uzun çabalar sonucu yapımcı firmaya tamir ettirdik.

 

-14 öğrencimizle birlikte GORA filmi izlendi

 

-4 yaşındaki çoğul özürlü kız çocuğuna ve annesine   Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencimiz tarafından eğitim verildi.

Daha sonra kendisi özel eğitim veren bir kuruma yönlendirildi.

 

-Türk –Amerikan Kültür Derneği beş öğrencimizi burslu olarak

Ocak 2005 de kurslara başlattı. Halen 3 öğrencimiz kurslara devam etmekteler.

 

 

-Öğrencilerimizin doğum günlerini mümkün olduğunca hep birlikte Merkezimizde kutlamaya çalıştık.

 

-Öğrencilerimiz ve bize destek olan gönüllülerimiz birlikte takı yaptılar. Yapılan takıların satışından Merkezimize bir miktar gelir temin ettik.

 

-Devlet Tiyatroları Ankara Müdür Yardımcısı Devrim Yakut ve

öğrencilerimiz deneyim paylaşım sohbeti yaptılar. İleride kitaplaştırmak üzere söyleşi kaydedildi. Daha sonra söyleşi öğrencilerimiz tarafından banttan kağıda aktarıldı.

 

-Devlet Tiyatrosu sanatçısı Kayhan Sarıgöllü   tarafından

öğrencilerimize drama bilgileri verildi.

 

-Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu dansçılarından

Aslı Güneş öğrencilerimizle söyleşi yaptı.

 

- Yalnız yaşayan yaşlı kişilere destek amacıyla Gönüllü Torun projemizi başlattık.

 

-Toplu sinema bileti temin edemediğimizden, Merkezimizin olanakları elverdiğince iki haftada bir iki öğrencimizin sinema

izleyebilmelerini sağlamaya çalıştık.

 

-Kız öğrencilerimizle hayata dair deneyim paylaşım toplantısı yaptık.

 

-Merkezimizin bahar temizliği tüm öğrencilerimizin katılımıyla yapıldı.

 

-17 Nisan 2005 tarihinde 10 öğrencimizle birlikte, Ankara’nın eski merkezi Ulus Meydanı, Ankara Kalesi, Pirinç Han ve Rahmi Koç Müzesine bir gezi düzenlendi.

 

-Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü   öğrencimiz Ermeni sorunu konusunu araştırarak bizleri bu konuda aydınlattı.

 

-23 Nisan 2005 tarihinde 3. kuruluş yılımızı tüm öğrencilerimizin katılımı ile kutladık. Erkekler pilav, kızlar da köfteyi yaptılar. Salata ve sofra düzeni için de ayrı ekipler oluşturuldu. Daha sonra değerlendirme toplantısı yapıldı.

 

-Bir tıp doktoru tarafından erkek öğrencilerimize hayatla ilgili gerekli bilgiler verildi, gençler bilmek istedikleri konularda istedikleri soruları sorup yanıtlarını aldılar.

 

 

-Ana Kucağı Down Sendromlu Çocukları Koruma Derneğ’in   düzenlediği yemekte dört öğrencimiz görev aldı, konukları karşılamada ve piyango satışında yardımcı oldular.

 

-         İzlediğimiz tiyatro eserleri:

 

-         Yeşil Gece

 

-         İki Pazartesinin Hikayesi

 

-         Bu Oyun Nasıl Oynanmalı

 

-         Demir

 

-         Atları da Vururlar

-         İzlediğimiz Devlet Opera ve Balesi eserleri :

 

-         ‘Deidamia’ Barok Opera G.F.Handel

 

  Modern Dans Topluluğu, Shoshana’nın Balkonu          

 

·         Gülün Hayaleti                                                 ·         İddialı Danslar

 

 

-         Dinlediğimiz Konserler­ :

 

-         CSO Yeni Yıl Özel Programı, şef Shardad Rohani

 

-         CSO Wolfgang Amadeus Mozart Fagot Konçertosu      §    Şef Emin Güven Yaşlıçam

 

-         CSO Bahar Konseri Şef Erol Erdinç

 

-         Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Şef Gürer Aykal §         Solist Fazıl Say
 
.
ÜYELERİMİZ NELER DEDİ
          ·          Alış veriş, paylaşmak…

        ·         Yaşadığımız şehri tanımak fırsatı buldum.  

       ·         Vaktimi verimli şekilde doldurabiliyorum.  

       ·         Toplu  halde kültür faaliyetlerine katılmaktan hoşlanıyorum.

·         Opera ve baleye gitmek istemiyorum.

·         Farklı insanlarla tanışmak ve ilişki kurmak bana yeni ufuklar açtı.

 

·         Hayatım düzene girdi, sorumluluk duygum arttı.

·       Candan arkadaşlardan oluşan bir ailem olduğunu hissediyorum.

·         İzlediğim bir tiyatro eseri konusunda yorum yapabiliyorum.

·         Opera, klasik müzik ve baleyi sevmeye başladım. Dolu yaşadığımı hissediyorum. Müzik aletlerini tanımaktan keyif almaya başladım.

·         Kitaba ve gazeteye ilgim arttı, artık dünyadan haberim oluyor.

·         Daha fazla kişiyle söyleşi yapalım.

·         Güncel konuları tartışalım.

·         Merkeze ben de katkıda bulundukça işe yaradığımı düşünüyorum.

 

·         Hayatımdaki artılar fazlalaşıyor.

·         Buraya gelmeyince özlüyorum.

·         ‘Gönüllü Torun’ projesi (Desteğe ihtiyaç duyan olgun yaştaki büyüklerimize, talepleri halinde verdiğimiz destek) bana ve mesleğime çok yararlı oldu.

 

·         Mutfak ve hijyen konularında bilgi ve deneyim sahibi oldum.

·         Eve çıktığımda daha kolay uyum sağladım.

·         Burada bilgisayar kullanmayı öğrendim.

·         İngilizcemi ilerletme fırsatı buldum.

·         Hakkımı aramayı öğrendim.

·         Kütüphaneden yararlanıyorum.

·         Yazarlar, köşe yazarları, gazeteciler, öğretim üyeleri ile de söyleşiler yapılmasını isterim.

 

·         Burası benim Kızılay’daki evim.

·         Burada bilişsel düzeyi yüksek tartışmalar yapılması bana yarar sağlıyor.

·         İlk kez bale, opera ve klasik müzikle tanıştım, bu konulardaki önyargılarımdan kurtuldum.

·         Yalnız olmadığımı, desteklendiğimi hissediyorum.

·         Daha çok grup çalışması yapılsın istiyorum.

·         İşbölümü konusunda kendimi geliştirmek istiyorum.

 

·         Üniversiteyi bitirdikten sonraki işsizlik dönemimde bana destek oldu.

·         Aşık olduğum kişi ile burada tanıştım.

·         Eve taşınmam sırasında maddi destek ve yardım aldım.

    Artık hayal etmeyi hayal edebiliyorum.

·         İş arama ve bulma konusunda destek aldım.

·         Psikolojik açıdan kendimi daha iyi hissediyorum.

·         Duygularımızı yazdığımız deftere yazılanlar devam etsin isterim.

 

·         Sıcak bir ortam.

·         Bana değer verildiğini hissediyorum.

·         Burada mutluyum.

·         Katıldığımız kültürel faaliyetlerden sonra yaptığımız değerlendirme toplantıları ve yazdığımız geri bildirimlerin etkili ve faydalı olduğunu düşünüyorum.

·         ‘Gönüllü Torun’ projesinin geliştirilmesini isterim.

·         Organizasyonlarda görev almak isterim.

·         Yaratıcı Drama çalışmalarımızın devam etmesini   isterim.

 

·         Merkezin adı hoşuma gitti.

·         Bağlı bulunduğumuz Down Sendromlu Çocukları koruma Derneğini faaliyetleri benim mesleğimle ilgili.

·         Hayatımda ilk kez klasik müzik konserine gittim… Hiç ummadığım kadar keyif aldım.

·         Farklı fakültelerden arkadaşlarla birlikte olmak bilgi dağarcığımı arttırdı.

·         Drama çalışmalarından yararlandım.

·         ‘Gönüllü Torun’, ‘Cezaevinde bir Dost’, ve ‘Bizim Sokağın Çocuğu’ projelerini tam anlamıyla gerçekleştirmek konusunda yetersiz kaldık. Bu konularda daha etkin çalışmamız gerekiyor.

·         Organizasyon çalışmalarına katılmak isterim.

·         Burada sıcak bir aile ortamı buluyorum.

·         Hepsi üniversiteli olan homojen bir gruplayız.

·         Burası benim kendime ayırdığım zamanı değerlendirdiğim yer, burada yorgunluğumu atıyorum.

·         Faaliyetler yeterli değil.

·         Daha fazla   söyleşi yapılmasını istiyorum.

·         Cumartesi günleri de açık olmasını istiyorum.

 

·         İnsanlarla daha rahat iletişim kurmaya başladım.

·         Farklı etkinlikler bakış açımı geliştirdi.

·         Burası yaşamımdan bir parça oldu.

·         Özgüvenim arttı.

·         Baleye istekli gitmedim, anlayamadığım, yorumlayamadığım için.

·         Hafta sonları piknikler organize etmek isterim.

·         Karadeniz turu yapalım.

·         Buz patenine gidelim.

·         Üç boyutlu sinema izleyelim.

 

·         Rahatım.

·         Kendimi ifade edebiliyorum.

·         Yaşıtlarımla sohbet edebiliyorum.

·         Bir yetişkinle dertleşme şansım var.

·         Kütüphaneden yararlanıyorum.

·         Sosyal faaliyetler bana yeni şeyler öğretti, ön yargılarım kırıldı.

·         Grup çalışmaları ile birlikte çalışma deneyimi kazandım.

·         İnternet kullanabiliyorum.

·         Yaşantı Paylaşım Merkezi öğrencileri olarak bir oyun sahneleyelim.

·         Yetiştirme Yurtlarına, Yaşlı Bakım evlerine ziyaretler düzenleyelim.

·         WEB sitesi hazırlayalım.

·         Üniversitelerin internet sitelerine Merkezimizle ilgili bilgi aktaralım.
 

·         Arkadaşlarla sohbet edip değişik konularda tartışabiliyoruz.

·         Gelecek kaygılarımı paylaşabiliyorum.

·         Faydalı faaliyetler yapıyoruz.

·         Devamlılık ve süreklilik benim için önemli.
2017 Duyurular2016 Duyurular2015 Duyurular2014 Duyurular2013 Duyurular2012 Duyurular2011 Duyurular2010 Duyurular2009 Duyurular2008 Duyurular2007 Duyurular
--www.ypmerkezi.org Telefon: 430 85 21 (Hafta içi 10.00-18.00) Cep: 0 506 220 09 32 Mithatpaşa Cad. 10/13 Yenişehir Ankara Facebook Grubumuz: https://www.facebook.com/groups/12704593500/?fref=ts
Ziyaret Sayısı 187980
Design by Svetainių kūrimas